GeriAvrupa Yıkılsın mı yoksa tamir mi edilsin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yıkılsın mı yoksa tamir mi edilsin

Yıkılsın mı yoksa tamir mi edilsin
refid:29455374 ilişkili resim dosyası

ALMANYA’nın Köln kentinde yabancı kökenlilerin yoğun olarak yaşadığı Chorweiler semtindeki 1200 dairede iki binden fazla kişi yaşıyor. Devlete ait bu binalar, sadece yükseklikleri ile değil bakımsızlıkları ile de meşhur. Ancak son günlerde binaları özel bir şirketin satın aldığı haberi bina sakinlerini heyecanlandırdı.

Belediyeye ait GAG emlak şirketi, iflasın eşiğindeki 1200 dairelik gökdelenlerin idaresini bir Euro’luk sembolik bir bedel karşılığında devralıyor.

Ancak, bu kadarla kalmıyor. Devir teslim için imzalar atılmadan önce, alacaklıların yaklaşık 50 milyon Euro tutarındaki taleplerini karşılaması gerekiyor. Şirketin, belediye adına gökdelenleri tadilattan geçirtip çevre düzenlemesini yapması da şartlar arasında. Metrekare başına 5 Euro olan kiraların da çok cüzi düzeyde artması planlanıyor.

ASANSÖRLER BOZULUYOR

Chorweiler’deki gökdelenlerde yaşayanların pek çok sorunu var. Bu binalarda yaşayanlara göre temizlik ve rutubet bu sorunların başında geliyor. 1973 yılından beri bu binalarda yaşayan Hasan Yurtman, şunları söylüyor: “Bir gün bir tamir, bir temizlik yok hiçbir yerde. Yan giderlerin faturası olarak millete 600 ila 1000 Euro arası para geliyor. Asansöre para ödüyoruz haftanın iki günü çalışıyor üç gün çalışmıyor. Telefon ediyoruz, ‘Geliyoruz’ diyorlar ama gelen yok. İnşallah şirket tertemiz yapacak, bunu bekliyoruz şirketten. Bunca soruna rağmen çıkmadım, alıştım buraya. Çocuklar burada doğdu, evlendi. Benim katımda bir Alman kadın var, 4 tane de köpeği. Biz çıkamıyoruz, korkuyoruz. Köpekler at gibi, alakadar olmuyorlar. Kapıları açıyorsun koku geliyor, kokudan giremiyoruz.”

YENİDEN YAPILSIN

Bu binalarda doğan ve 35 yıldır hâlâ bu apartmanlardan birinde oturan SPD’li ilçe belediye meclis üyesi İnan Gökpınar’a göre ise bu binaların tadilatı sanıldığı kadar kolay değil. En iyi çözümün, binaların yıkılıp tekrar yapılması olduğunu belirten İnan, şöyle konuştu: “Bu evlerin sorunları çok fazla. Biz buradaki gençler, çöplelerle birlikte büyüdük. Buraya hiç bakım yapılmadı. Son 15-20 senedir devletten paralar geldi ama yatırım yapılmadı. Bu evlerde yaşayanların çoğu hasta. Evlerinde küf, camlarını doğru dürüst açamıyorlar. Biz hepsinin kökten yıkılıp yeniden yapılsı taraftarıyız.”


False