GeriAvrupa Yeşiller’in İl Genel Meclisi Başkanlığı’na adayı Hılime Arslaner
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeşiller’in İl Genel Meclisi Başkanlığı’na adayı Hılime Arslaner

Yeşiller’in İl Genel Meclisi Başkanlığı’na adayı Hılime Arslaner

10 yıldır Frankfurt Büyükşehir Genel Meclisi üyesi olan Yeşiller’li Hilime Arslaner, geçen ay gerçekleştirilen yerel seçimde en fazla oy alan partisinin meclis grubu tarafından oy birliğiyle İl Genel Meclisi Başkanlığı’na aday gösterildi. Arslaner’in önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek meclis toplantısında bu göreve resmen seçilmesi bekleniyor.

BÖYLECE önemli bir uluslararası ticaret, fuar ve ulaşım merkezi olduğu için yüzyıllardır ‘çok kültürlü’ bir göç kenti olan Frankfurt’ta yerel parlamentonun başına ilk kez göçmen kökenli bir halk temsilcisi geçerek kentin ‘birinci vatandaşı’ unvanını üstlenecek. 1960’lı yıllarda çalışmak için Almanya’ya gelen babası 1976’da Türkiye’deki eşi ve çocuklarını yanına aldığında beş yaşında olan Arslaner, ondan sonraki yaşamının büyük bölümünü Frankfurt’ta geçirdi. Heidelberg Üniversitesi’nde ekonomi öğrenimini bitirdikten sonra bir süre İstanbul ve Stuttgart’ta yaşayan Arslaner, 10 yıl önce üyesi olduğu Yeşiller Partisi’nden Frankfurt İl Genel Meclisi’ne seçilmişti. Partisi tarafından Meclis Başkanlığı’na aday gösterildikten sonra bir açıklama yapan Arslaner, şunları söyledi:

BU GÖREVE HAZIRIM
“Biz Yeşiller’in Frankfurt’ta ilk kez bu önemli makamı devralma olanağı bulmasının ardından, meclis grubunun bu görevi bana vermek istemesinden çok memnunum. Mesleki ve siyasal birikimlerimle bu görevi yerine getirmeye hazırım. Nüfusunun yüzde 54’ü göçmen kökenli olan bir kentte İl Genel Meclis Başkanlığı’na bir göçmenin getirilmesi Frankfurt’a çok yakışacak. Almanya’daki yaşamın zorlukları var, ama bunun yanında birçok olanaklar da var. Bunları değerlendirmemiz gerekiyor. Partilerde, veli temsilciliklerinde ya da derneklerde, nerede olursa olsun, tüm siyasal, sosyal süreçlere aktif olarak katılın. Bu katkılar çok önemli. Ortak başarılarımız, hepimiz için daha fazla demokrasi hedefini güçlendirecektir.”

Yeşiller’in İl Genel Meclisi Başkanlığı’na adayı Hılime Arslaner

KOALİSYONUN BÜYÜK ORTAĞI
Yeşiller, Hessen eyaletinde 14 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimlerde Frankfurt’ta en çok oyu alarak (yaklaşık yüzde 25) seçimin galibi olmuştu. İl Genel Meclisi’ndeki 93 koltuğun 23’ünü kazanan Yeşiller, belediye yönetimini oluşturmak için diğer partilerle koalisyon görüşmelerini sürdürüyor. Meclis’teki koltuk dağılımına göre Yeşiller, üç ya da dört partinin yer aldığı bir koalisyonun büyük ortağı olarak, önümüzdeki beş yıllık dönemde Frankfurt’u yöneten en büyük güç olacak. Edinilen bilgilere göre Yeşiller, SPD, FDP ve Volt Partisi arasındaki görüşmelere öncelik veriyor. Bu görüşmelerden sonra oluşturulacak koalisyon, görevinde üç yıl süresi daha olan Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann’la birlikte Frankfurt yerel yönetimini oluşturacak.

False