GeriAvrupa Yeni Zelanda’yı yalnız bıraktılar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeni Zelanda’yı yalnız bıraktılar

Yeni Zelanda’yı yalnız bıraktılar

Paris’te 7 Ocak 2015’te mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan terör saldırısı, o zaman dünyayı ayağa kaldırdı. Saldırıdan 4 gün sonra Türkiye de dahil 40 ülke devlet ve hükümet başkanı 11 Ocak 2015’te Paris’e giderek, Fransa’ya, “Yanınızdayız, hepimiz Charlie Hebdo’yuz” dediler.

Yeni Zelanda’yı yalnız bıraktılarBERLİN’den Başbakan Angela Merkel, Ankara’dan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Londra’dan Başbakan David Cameron, Roma’dan Başbakan Matteo Renzi, AB liderleri, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile el ele, kol kola yürüdüler.
Terörü bir ağızdan lanetlediler.
*
Bununla da kalmadı.
Saldırıdan 6 gün sonra İslam cemiyetleri ve Berlin Türk Cemaati, Berlin’de terörü lanetleyen bir gösteri düzenledi.
Tarihi Brandenburg Kapısı önündeki gösteriye dönemin Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Başbakan Angela Merkel ve tüm bakanlar katıldı.
Almanya’nın dört köşesinden din görevlileri Berlin’e gelerek, dini malzeme yapan Paris’teki sinsi terör saldırısını lanetledi.

Yeni Zelanda’yı yalnız bıraktılar

O zamana kadar Avrupa’daki İslam cemaatleri terör saldırılarına karşı sessiz kalmakla suçlanıyordu. O gün tarihi bir gün ilan edildi. Müslüman, Hıristiyan, Yahudi cemaatleri gösteride el ele, kol kola kenetlendi.
“Hepimiz Almanya’yız” dedi.
Cumhurbaşkanı Gauck, gösteride yaptığı konuşmada Paris’teki terör saldırısının toplumu bölmeyi amaçladığını vurguladı. Gauck, Müslümanların teröre karşı tavrını “Vatanseverlik” olarak niteledi.
*
Yeni Zelanda, cuma günü kanlı bir terör saldırısına sahne oldu. Irkçı terörist iki camide barış içinde dua eden masum insanlara kurşun yağdırdı.
50 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi ağır yaralandı.
Avrupa ülkelerinde yaşanan terör saldırılarına karşı ayağa kalkan Batı, Yeni Zelanda’daki ırkçı teröre karşı aynı tepkiyi gösteremedi.
Elbette Batılı liderler Yeni Zelanda’daki ırkçı terör saldırısını şiddetle kınadılar. Ama bu kınama sadece yazılı açıklamalarla sınırlı kaldı.
Avrupa’daki terör saldırılarını, “Bu bizim özgür yaşam tarzımıza karşı bir saldırı” diyerek, Paris’e koşan Batılı liderler, Yeni Zelanda’yı ve Başbakanı Jacinda Ardern’i, ‘ülkenin en karanlık gününde’ yalnız bıraktılar.
Sadece siyasi yetkililer değil.
İslam cemiyetleri, kiliseler de Yeni Zelanda’daki kanlı saldırıyı sadece yazılı olarak kınamakla yetindiler.
“Hepimiz Charlie Hebdo’yuz” dediler ama, “Hepimiz Yeni Zelanda’yız”, “Hepimiz Müslümanız” diyemediler.

False