Mutasyon kâbusu Almanya’ya da mı sıçradı!

Güncelleme Tarihi:

Mutasyon kâbusu Almanya’ya da mı sıçradı
Oluşturulma Tarihi: Aralık 21, 2020 11:31

İngiltere’de koronavirüsün mutasyona uğradığı tanısı üzerine Avrupa alarma geçti. Pazar gece yarısından itibaren İngiltere’den Almanya’ya uçuş yasağı getirildi. Yasak öncesi gelen yolcular havaalanlarında bekletiliyor.

Haberin Devamı

Mutasyon kâbusu Almanya’ya da mı sıçradı
AVRUPA koronavirüsün çok daha hızlı bulaşan yeni mutasyonunun yayılmasına karşı kendini koruma altına almaya çalışıyor. Almanya pazar gece yarısından itibaren İngiltere’den Almanya’ya uçuş yasağı getirdi. Kargo uçakları bu yasağın dışında. Yasak saatinden önce inen yolcular havalimanlarında testten geçirildi ve test sonucu gelinceye kadar havalimanlarından dışarı bırakılmadı.

BİR YOLCU POZİTİF ÇIKTI
Hannover Havalimanı’nda tutulan 63 Londra yolcusundan birinin testi pozitif çıktı. Şimdi yeni virüs türü olup olmadığı testi yapılacak ve sonucu beklenecek. Diğer yolcular karantina şartıyla gitmek istedikleri yerlere karantina altında götürüldü. Test sonucuna kadar havalimanından dışarı bırakılmayan yolcular için D terminalinde kamp yatakları kuruldu ve orada bakım yapıldı. Bazı yolcular tepki gösterdi ve zorla havalimanında tutulduklarını söyledi. Hannover Sağlık İdaresi yetkilisi Andreas Kranz, büyük çoğunluğun anlayışla karşıladığını, bir kadın yolcunun Londra’ya geri dönmek istediğini belirtti. Kranz “Amacımız yeni virüs biçiminin yayılmasını önlemek” dedi.

Haberin Devamı

10 GÜN KARANTİNA
Testi negatif çıkan yolculara 10 gün ev karantinasına girmek zorunda oldukları belirtildi. 5 gün sonra tekrar test yaptıran ve negatif çıkanların karantina sürecinin biteceği kaydedildi. Stuttgart Havalimanı’nda da Londra’dan gelen yolcular PCR testinden geçirildi. Berlin Havalimanı’nda testten geçirilen yolcular karantina koşuluyla bırakıldı.

YENİ TÜR MÜ HENÜZ BELLİ DEĞİL
Pazar gecesi İngiltere’den Hamburg Havalimanı’na gelen yolcular arasında 7 kişinin testi pozitif çıktı. Federal polis yetkilileri testin mecbur olmadığını, bazı yolcuların ellerinde negatif test belgeleri bulunduğunu, yapılan hızlı testlerde 7 yolcuya koronavirüs tanısı konulduğunu açıkladı. Ancak virüsün yeni türü olup olmadığını tespit etmek için ayrı bir test gerektiği belirtildi. Bild gazetesinin haberine göre ise Londra’dan gelen, Berlin, Stuttgart, Hannover ve Dortmund Havalimanı’na inen en az 10 yolcunun testi pozitif çıktı.

Haberin Devamı

ENDİŞEYE GEREK YOK
Almanya’nın tanınmış virüs uzmanı Christian Drosten virüsün yeni mutasyonunun Almanya’ya da ulaştığı görüşünde. Drosten “Yeni biçimi eylül ayı sonundan beri İngiltere’de görülüyor. Şimdi İtalya, Hollanda, Danimarka hatta Avustralya’da bile ortaya çıktı. Almanya’da niçin olmasın” dedi. Virüsün yeni mutasyonundan endişe duymadığını söyleyen Drosten, yüzde 70 daha bulaşıcı olduğuna dair bilgilerin sadece tahminlerden ibaret olduğunu, bu konuda net bilgilerin henüz gelmediğini, İngiliz virüs uzmanlarının bu hafta hazırlayacakları değerleri beklemek gerektiğini belirtti. Drosten yeni mutasyonun aşıya bir etkisi olacağını sanmadığını kaydetti.

Haberin Devamı

SAĞLIK BAKANI: BİZE ULAŞMADI
Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn virüsün yeni türünün henüz Almanya’da görülmediğini söyledi. Spahn, Robert Koch Enstitüsü ve İngiliz yetkililerle bu konuda yoğun görüştüklerini belirtti. Ancak virüsün yeni türünün Almanya’ya da er ya da geç ulaşacağı bekleniyor. Meclis Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki “Er veya geç Almanya’ya da ulaşacak. Hollanda ve İtalya’da da görüldüğüne dair haberler geliyor. Önemli olan paniğe düşmemek” dedi. Hükümet ortağı SPD sağlık politikaları sözcüsü Karl Lauterbach da virüsün yeni türünün Almanya’ya ulaşmasının önlenemeyeceğini söyledi.

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!