Yeneroğlu: Çok kontröllü seçilmiş sözler

Yeneroğlu: Çok kontröllü seçilmiş sözler

AK Parti İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu ile Münih Başkonsolosu Mesut Koç, NSU duruşmasının ardından Hürriyet’e konuştu. Yeneroğlu, Asıl mesele, bundan böyle kurumsal ırkçılıkla mücadele edilecek mi, edilmeyecek mi? Sayın Merkel’in cinayetlerle ilgili verdiği söz yerine getirilecek mi?” dedi.

Haberin Devamı

NSU duruşmasını izleyen AK Parti İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Hürriyet’e konuştu. Sanıkların pişmanlık içeren ifadelerinin davanın sonuna gelindiği için klasik olduğunu belirten Yeneroğlu, şunları söyledi: “Bu nedenle fazla ciddiye almaya gerek yoktur. Ayrıca Zschaepe’nin okuduğu metnin kendisine ait olduğuna da ihtimal vermiyorum. Çok kontröllü seçilmiş sözler. Bu davayı mevcut beş sanık üzerinden değerlendirmek de hata olur. Sanıklar, savcılığın talep ettiği doğrultuda yargılanacak. Ancak ondan çok öte Federal Kriminal Dairesinin belirttiği 500 NSU yanlısı ve basında adı çıkan çok sayıda muhbirin sanıklara ne ölçüde destek verdikleri, devlet dairesi içerisindekilerin olaylarla ilgisi araştırılmadı. Sanıklar bir şekilde Alman hukuk sistemine göre yargılanacak. Fakat olayların arka planının tam olarak aydınlatıldığını söyleyemeyiz. Asıl mesele, bundan böyle kurumsal ırkçılıkla mücadele edilecek mi, edilmeyecek mi? Sayın Merkel’in cinayetlerle ilgili verdiği söz yerine getirilecek mi?”

İLİŞKİLER ORTAYA ÇIKARILMALI
Davayı izleyen Münih Başkonsolosu Mesut Koç ise şöyle konuştu: “Sanıklar kendileri lehinde hüküm çıkması için dikkatle seçilmiş sözler kullandı. Ancak bizim beklentimiz NSU konusunda bütün bağlantı ve ilişkilerin ortaya çıkarılması. Daha önce bu konuda verilmiş sözlerin yerine getirilmesi. Aynı zamanda kurban yakınlarını ve tüm Türk toplumunu tatmin edecek bir adaletin tecelli etmesi. Fakat yine de meselenin tüm boyutlarıyla aydınlatıldığını söylemek mümkün değil.”

Haberle ilgili daha fazlası: