Uçakta kalp krizi geçiren yolcuyu kabin ekibi ile Alman sağlıkçı kurtardı

Güncelleme Tarihi:

Uçakta kalp krizi geçiren yolcuyu kabin ekibi ile Alman sağlıkçı kurtardı
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 16, 2018 13:58

Hamburg’dan Antalya’ya giderken uçakta kalp krizi geçiren 80 yaşındaki Makbule Gökbulut, kabin ekibi ve uçaktaki bir Alman sağlık görevlisinin müdahalesiyle yaşama döndü. Antalya’da özel bir hastanede tedavisi süren Gökbulut, kabin ekibine can borçlu olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

ALMANYA’nın Hamburg Havalimanı’ndan dün saat 15.00’da havalanan Hamburg-Antalya uçağına oğlu Hamdi Gökbulut’la binen Makbule Gökbulut, kalkıştan 1.5 saat sonra fenalaştı. Durumun bildirilmesi üzerine Makbule Gökbulut’a ilk müdahale kabin memurları Hüma Çalıkuşu, Nuray Aktaş, Yeşim Uyar ve Leyla Türk tarafından yapıldı. Kabin ekibi, durumu pilotlar Levent İpek ve Ozan Yılmaz’a bildirdi. Pilot Levent İpek, yolcular arasında doktor olup olmadığını sordu. Anons üzerine Almanya’da bir hastanenin acil servisinde görev yapan sağlık memuru Jonas Arndt, Gökbulut’a müdahale etti. Kalp krizi geçirdiği belirlenen Makbule Gökbulut’a kalp masajı yapıldı, oksijen tüpü takıldı. Gökbulut, yaklaşık 10 dakika süren müdahalenin ardından kendine geldi.
Kabin ekibi ve sağlık memuru Jonas Arndt’ın yolculuk boyunca yalnız bırakmadığı Makbule Gökbulut, krizden yaklaşık 2 saat sonra Antalya Havalimanı’na indi. Haber verilmesi üzerine önceden hazır bekletilen ambulansa alınan Makbule Gökbulut, özel bir hastaneye götürülerek tedavi altına alındı.

Haberin Devamı

Uçakta kalp krizi geçiren yolcuyu kabin ekibi ile Alman sağlıkçı kurtardı

‘KENDİLERİNE CAN BORÇLUYUM’
Hayati tehlikesi bulunmayan ancak kontrol altında tutulan Makbule Gökbulut, “Uçağa bindikten bir süre sonra uykuya daldım. Bir anda ağrılar hissetmeye başladım. Daha sora gözümü açtığımda kabin ekibi ve pilot bana bakıyordu. İlk müdahaleyi yapıp beni kurtarmışlar. Kendilerine can borçluyum” dedi.
Gökbulut’un oğlu Hamdi Gökbulut ise yaşadıklarını şöyle anlattı: “Kalkıştan kısa bir süre uyudum. Gözlerimi açtığımda annemin ağzından bir şeyler geliyordu. Durumu hemen kabin görevlilerine bildirdim. Kısa süre içinde pilot ve kabin memurları hepsi gelip müdahaleye başladı. Ayrıca Alman vatandaşı Jonas Arndt isimli bir sağlık memuru da uzun süre kalp masajı yapıp oksijen verdi. Annem uçakta bulunan ve ‘melek’ olarak tanımladığım ekip sayesinde kurtuldu.”

BAKMADAN GEÇME!