GeriAvrupa Tutuklu siyasetçi Junqueras’a AP’de önemli görev
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tutuklu siyasetçi Junqueras’a AP’de önemli görev

Tutuklu siyasetçi Junqueras’a AP’de önemli görev
Abone Olgoogle-news

Avrupa Parlamentosu (AP), Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı Grubu’nun Başkan Yardımcılığı’na, İspanya’da tutuklu olan Katalan siyasetçi Oriol Junqueras seçildi.

YEŞİLLER/Avrupa Özgür İttifakı’ndan (Verts/ALE) Avrupa parlamenteri François Alfonsi tarafından yapılan açıklamada, “Junqueras’ı, Avrupa parlamenteri olarak yerini alması ve ALE grubundaki başkanlık görevini üstlenmesi için gelecek hafta Strazburg’da ağırlamayı umuyoruz” ifadesine yer verildi. Fransız siyasetçi, Avrupa parlamenteri seçilmesine ve Avrupa Adalet Divanı tarafından dokunulmazlığı tanınmasına rağmen Junqueras’ın ‘demokratik görevini yerine getirmesinin engellenmesinin utanç verici olduğunu’ savundu. Alfonsi, Verts/Ale’nin başkan yardımcısı seçilen Junqueras’ın serbest bırakılması için İspanya’ya çağrı yaptı.

AP,JUNQUERAS’IN GÖREVİNE BAŞLAYACAĞINI DUYURMUŞTU
Katalonya’da 1 Ekim 2017’de yapılan yasa dışı bağımsızlık referandumundan sonra 2 Kasım 2017’de tutuklanarak cezaevine konulan eski Katalonya Özerk Hükümet Başkan Yardımcısı ve Katalonya Cumhuriyetçi Solu lideri Junqueras, isyana teşvik ve devlete itaatsizlik suçlarından 13 yıl hapis cezası almıştı. Avrupa Adalet Divanı ise 19 Aralık’ta aldığı kararda, cezaevindeki Junqueras’ın, henüz hakkında verilmiş bir mahkumiyet cezası yok iken, 26 Mayıs 2019’da AP milletvekili seçilmesi dolayısıyla ‘siyasi dokunulmazlık’ hakkı bulunduğuna kanaat getirmişti. AP’de, Junqueras’ın Avrupa parlamenterliğini tanıyarak, 13 Ocak’ta yapılacak oturumda diğer Katalan siyasetçiler Carles Puigdemont ve Antoni Comin ile görevine başlayacağını duyurmuştu. Avrupa Adalet Divanı’nın kararından sonra Junqueras’ın siyasi ve hukuki durumu tartışmaya açılırken, bu sorun İspanya ile AP ilişkilerine de yansıdı. Savcılık ve Merkez Seçim Kurulu’nun, Avrupa Adalet Divanı’nın kararına rağmen tutukluluğunun devamını istediği Junqueras ile ilgili son sözü İspanya Yüksek Mahkemesi söyleyecek.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle