Türkiye: AKPM'nin sünnet kararı hukuk dışı, kabul edilemez

Türkiye: AKPMnin sünnet kararı hukuk dışı, kabul edilemez

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM), 14 yaşına gelmeden ve kendi rızası olmadan erkek çocuklarının sünnet edilmemesini öngören raporu kabul etmesine Türkiye sert tepki gösterdi.

Haberin Devamı

Başbakan Yardımcısı Bekir Boza Bozdağ, "fevkalade yanlış bir adım" olarak nitelendirdiği bu kararın kabul edilemez olduğunu söyledi.

Diyanet-Sen Genel Merkezinin açılış töreninin çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, "Fevkalade yanlış bir adım. Çünkü insanların inançlarıyla ilgili konularda, neye inanıp neye inanmayacağına parlamentolar, siyasiler, hükümetler, birlikler, uluslararası örgütler karar veremez. AB'nin kendi müktesebatıyla Avrupa değerleriyle din ve vicdan hürriyetiyle çatışan bir karardır" dedi.

Daha önce Almanya'da bazı mahkemelerin benzer kararlar verdiğini hatırlatan Bozdağ, yapılan itirazlar üzerine bu kararlar düzeltilmiş olsa da "bu sakat anlayışın" Avrupa'nın en önemli kurumları tarafından hala kabul görebildiğini ifade etti.

Bozdağ, "Bu açık bir şekilde din ve vicdan özgürlüğüne müdahaledir. Hukuki değildir, kabul edilemez bir yaklaşımdır" diye konuştu.

Haberin Devamı

KARAR BU HAFTA ONAYLANDI
AKPM üyesi Alman sosyalist parlamenter Marlene Rupprecht tarafından hazırlanan, "çocukların fiziksel bütünlük hakkı taşımalarına" ilişkin rapor ve buna bağlı karar tasarısı Salı gecesi Strasbourg'da yapılan oturumda tartışılarak kabul edildi.

Rapor için yapılan oylamada, 19 “hayır”a karşılık, 77 parlamenter “evet” dedi.

Üye ülkelerden, çıkartacakları yasalarla kız çocuklarının sünnet edilmesini kesinlikle yasaklamaları istenen raporda, erkek çocuklarının ise 14 yaşına gelmeden ve rızası olmadan sünnet edilmelerine karşı çıkılı.

Sünnet durumunda ise bunun mutlaka çocuk cerrahları veya ürologlar tarafından yapılması şartı getirilen raporda, "erkek çocukları için sünnetin insan hakları ihlali teşkil ettiği" ifadesi yer aldı.

Haberle ilgili daha fazlası: