GeriAvrupa Türkiye 39 tarihi eseri geri aldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye 39 tarihi eseri geri aldı

Türkiye 39 tarihi eseri geri aldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2015 yılında yasadışı yollarla ülke dışına çıkarılan kültür varlıklarının iadesine yönelik çalışmaların bilançosunu açıkladı. Avusturya’dan boğa figürü başı ve Almanya’dan lahit parçasının da aralarında olduğu 39 eserin Türkiye’ye iadesi sağlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, geçen yıl ABD’den 27, İsviçre’den 10, Avusturya ve Almanya’dan birer olmak üzere toplamda 39 eser ait olduğu topraklara geri döndü.

2002 yılından bu yana ise 4 bin 268 adet kültür varlığının yurt dışından iadesi sağlandı.

Türkiye 39 tarihi eseri geri aldı


2015 yılında iadesi sağlanan eserler arasında; Avusturya’dan boğa figürü başı, İsviçre’den çeşitli seramik ve mimari parçalardan oluşan Knidos kökenli 10 adet eser, Almanya’dan lahit parçası, Amerika Birleşik Devletleri Brauer Sanat Müzesi’nden iki adet stel ve 23 adet muhtelif eser yer alıyor.

İKİNCİ KEZ SEÇİLDİ

ABD’den getirilen eserler arasında basına ‘Kitap Dedektifi’ olarak yansıyan Hollanda’da İslam Bilim Tarihi üzerine doktora yapan Hüseyin Şen’in girişimlerinin ardından Schoenberg koleksiyonundan getirilen iki el yazması eser de bulunuyor.

Hüseyin Şen’e, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Hollanda’daki temaslarında takdirname verilmişti. Türkiye tarihi eserlerin iadesi konusunda yaptığı çalışmalar sonucunda 2015 yılında, ‘Kültür Varlıklarının Kaynak Ülkeye İadesi veya Kanunsuz Alıkoyma Durumunda Geri Verilmesinin Teşviki Hükümetlerarası Komitesi’ üyeliğine (ICPRCP) 4 yıllık süreyle ikinci kez seçilmişti. 

False