Türkiye, "2014'ün en kötü insan hakları olayları" listesinde

Türkiye, 2014ün en kötü insan hakları olayları listesinde

Merkezi Washington’daki Özgürlük Evi (Freedom House) kuruluşu, "2014’ün En İyi ve En Kötü İnsan Hakları Olayları"nı açıkladı. Bağımsız düşünce kuruluşu Özgürlük Evi’nin raporuna göre, yılın en kötü insan hakları olayları arasında, Türkiye’de başta Youtube ve Twitter’a olmak üzere, internete getirilen kısıtlamalar da yer aldı.

Haberin Devamı

Özgürlük Evi’nin raporunda, "2014’ün En İyi İnsan Hakları Olayları"nı, Brezilya’nın internet kullanma özgürlüğünü yasal güvence altına alması, Hong Kong’un demokrasi hareketi, Endonezya Cumhurbaşkanlığı seçimi, Tunus’taki yeni anayasası ve seçimler, gay ve lezbiyenler için insan haklarının artması olarak sıraladı.

"TWİTTER HAYRANI DEĞİLLER"
Özgürlük Evi’nin, "2014’ün En Kötü İnsan Haklar Olaylar" listesinde, genel olarak internet erişimine getirilen kısıtlamalar yüzünden Türkiye de yer aldı. Özgürlük Evi, bir karikatür eşliğinde yayınladığı Türkiye ile ilgili bölümde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı zamanında Youtube ve Twitter’a erişimde getirdiği yasaklara değinerek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve çalışma arkadaşları Twitter hayranı kişiler değiller. Hükümet lideri ve yakın çevresinin yolsuzluklarına ilişkin kayıtların sitelere sızması üzerine, hükümet Twitter ve Youtube’un fişini geçici olarak çekti. Eylül ayında, Internet Yönetimi Forumu’na ev sahipliği yaptıktan yalnızca birkaç gün sonra, demokratik ölçülerden uzaklaşan başka bir dizi girişimin yanı sıra, Erdoğan internete erişimi kısıtlayan yasayı onayladı" görüşüne yer verildi.

O LİSTEDE IŞİD DE VAR
Özgürlük Evi’nin "2014’ün En Kötü İnsan Hakları Olayları" listesinde, Meksika’da ceza adaleti, Nijerya’da Boko Haram eylemleri, Rus hükümetinin yurt içinde ve dışındaki saldırgan tutumu, Çin’de baskıların artması, IŞİD krizi, Mısır’da Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdülfettah El Sisi’nin devlet başkanlığına seçildikten sonraki uygulamaları da yer aldı.

Haberin Devamı

TÜRKİYE "KISMEN ÖZGÜR"
Özgürlük Evi, geçtiğimiz günlerde yayınladığı başka bir raporda da, Türkiye, ’kısmen özgür’ ülkeler arasında yer almış, Türkiye’nin ’kısmen özgür’ sayılmasında hükümetin Gezi Parkı olayları sırasında protestocuları sert bir biçimde bastırmasının ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin özel sektöre, kendi politikaları çizgisinde yer alması için baskı yapmasının büyük rol oynadığı belirtilmişti.

Haberle ilgili daha fazlası: