Tesla’ya özel park yasağı

Tesla’ya özel park yasağı

Dünyada elektrikli otomobil denince ilk akla gelen markalardan olan Tesla, daha geçtiğimiz aylarda Berlin yakınlarında devasa fabrikasını hizmete açtı. Ancak, Tesla araçlarının Berlin’de bazı yerlere girişi ve park etmesi yasaklandı.

Haberin Devamı

BERLİN Eyaleti Kriminal Dairesi (LKA), aldığı kararla Tesla marka otomobillerin Emniyet Müdürlüğü ve LKA’ya ait bina ile operasyon birimine ait alanlara girmesini ve park etmesini yasakladı. LKA’nın iç yazışmasında gerekçe olarak ise Tesla araçlarındaki kamera sistemi gösterildi ve casusluk yapılabileceği belirtildi. Genelgede, Tesla araçlarının emniyet çalışanları, üçüncü taraflar ve Berlin Polisi’nin mülk güvenliği için tehdit oluşturduğu belirtildi. B.Z gazetesinde yayınlanan habere göre, karakolların ise park yerlerindeki duruma göre kendilerinin karar vermesi istendi.
Ayrıca Tesla araçlarında veri korumasıyla ilgili sorun olduğu belirtildi. Ocak ayında yayınlanan bir haber programında, Tesla’nın tüm araç modellerindeki kameraların olaydan bağımsız video kayıtları yaptığı ve bu kayıtları Avrupa merkezi Hollanda’da bulunan bir server’a aktardığı ortaya çıkmıştı. Tesla sürücülerinin de tüm bu işlemlerden habersiz olduğu kaydedildi. İsteyen kişinin kendi araç kaydıyla ilgili bilgi ve görüntüleri talep edebileceği ancak görüntülerin verilip verilmeyeceğiyle ilgili karar yetkisinin Tesla’da olduğu ifade edildi.

Tesla’ya özel park yasağı

Haberle ilgili daha fazlası: