GeriAvrupa Tarkan kaç yaşında?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarkan kaç yaşında?

Tarkan kaç yaşında?
refid:27420892 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Türkiye'nin bir numaralı pop starı, Tarkan 17 Ekim'de 43 yaşına girdi.

Hafta Sonu dergisi 43 yaşına giren Türkiye'nin bir numaralı pop starı Tarkan'ın özgeçmişini kaleme aldı.

Tarkan Tevetoğlu, 17 Ekim 1972'de aslen Rizeli olan bir ailede, Almanya'nın Frankfurt yakınlarında bulunan Alzey kasabasında doğdu. İlköğretimi Almanya'da tamamladıktan sonra 15 yaşında ailesi ile birlikte Türkiye'ye döndü. Babası Ali Tevetoğlu'nun Tarkan'da gördüğü müzik yeteneği ile 13 yaşındayken Klasik Türk Müziği eğitimi almaya başladı. Eğitimine Karamürsel'de devam eden Tarkan, 1990 yılında Karamürsel Lisesi'nden mezun oldu.

Müzik eğitimi için İstanbul'a gittikten sonra 1990 ile 1992 yılları arasında Üsküdar Musiki Cemiyeti'ne devam etti. 1993 yılında prodüktör Mehmet Söğütoğlu ile tanışmasının ardından İstanbul Plak ile anlaşma yaptı. İlk albümü 'Yine Sensiz' 1992 yılında piyasaya çıktı. Albümün çıkış şarkısı 'Kıl Oldum Abi' ile kısa sürede büyük bir çıkış yakaladı ve albüm 900 bin adet satıldı. Bunun üzerine Tarkan bir anda tüm televizyonların ve magazinin kilit noktası haline geldi. Ardından 1994 yılında çıkardığı 'Aa Acayipsin' adlı albümde Sezen Aksu ile çalışan Tarkan, daha ikinci albümü ile Türk Pop Müzik camiasının en önemli isimlerinden biri haline geldi.

Bu albümden sonra Türkiye ve dünya turuna çıkan sanatçı, Türkiye ve Avrupa'da toplam 24 konser verdi. Sanatçının kariyerindeki en büyük dönüm noktalarından olan albüm 2,5 milyona yakın satıldı. Avrupa'da da 950 bin rakamına ulaştı. 1995 yılında Ahmet Ertegün ve Atlantic Records ile anlaşma imzaladı. Türkiye'de medyanın yoğun takibi ve baskılarının artması üzerine New York'a giden sanatçı burada bir yandan albüm çalışmalarına devam ederken bir yandan da New York Baruch Üniversitesi'nde dil eğitimi aldı. Tarkan, 1997 Temmuz'da üçüncü albümü 'Ölürüm Sana' rekor satışlarını kırıp Türkiye'de 2,5 milyon sattı. Bu albümde yer alan ve bir Sezen Aksu parçası olan 'Şımarık', kısa sürede dünya çapında tanındı ve daha sonra başka yabancı sanatçılar tarafından da çeşitli dillerde yorumlandı.

Ahmet Ertegün ile olan anlaşmazlıklarından dolayı Atlantic Records'tan ayrıldıktan sonra Türkiye'ye dönerek askerlik görevini yerine getiren Tarkan, 2001 yılında 'Kuzu Kuzu' isimli single çalışmasını piyasaya sürdü. Aynı yıl 'Karma' adlı albümünü yayınladı. Albümde yer alan 'Kuzu Kuzu' ve 'Hüp' gibi çalışmalar ile iyi bir dönüş yaptı. Washington Post Tarkan ile ilgili yaptığı bir haberde, Tarkan'nın Fransa'dan Danimarka'ya müzik listelerine girebilmeyi başarmış, Rusya'da en çok satan Rus olmayan sanatçı ünvanını almaya layık görülmüştü. 2003 yılına gelindiğinde Tarkan yeni albümü 'Dudu' adlı albümünün çalışmalarını tamamladı.

Nazan Öncel ile çalıştığı bu albüm ile Rusya'da 1 milyon satış rakamına ulaştı, aynı ülkeden en iyi yabancı şarkı ödülünü aldı. Dünyadan müziği ile ilgili olumlu eleştiriler almasından haraketle İngilizce albüm yapma kararı alan sanatçı, 2005'in Ekim ayından beklenen single 'Bounce'u piyasaya sürdü. Hemen ardından ilk İngilizce albümü olan 'Come Closer' aynı anda tüm Avrupa ve Türkiye'de satışa sunuldu. Müziğe kısa bir süre ara verdikten sonra 2007 yılının Aralık ayında altıncı albümü 'Metamorfoz' ile tekrar sevenleriyle kavuştu. Albüm klasik bir Tarkan albümü olmamasından ötürü olumsuz eleştrilere maruz kalsa da sevenleri Tarkan'ı yanlız bırakmadı. Albüm tüm bu olumsuz eleştirilere rağmen 2 ayda 500 bin satış rakamına ulaştı. Bu albümü 2010'da 'Adımı Kalbine Yaz' takip etti ve albüm yine yüksek satış rakamlarına ulaştı. 2013'te Aysel Gürel'i anmak amaçlı hazırlanan saygı albümünde 'Firuze' şarkısı dinleyiciyle buluştu. 17 Ekim'de doğumgünü olan Tarkan'a aşk ve başarı dolu bir yıl diliyoruz ve seni seviyoruz Tarkan!

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle