Striptiz kulübüne çevrilen kiliseye piskopos her gün dua ediyordu. Çok şükür sonunda bina yandı

Striptiz kulübüne çevrilen kiliseye piskopos her gün dua ediyordu. Çok şükür sonunda bina yandı

Katolik Kilisesi'nin yönetim merkezi Vatikan; satışa çıkarılan kiliselerin gece kulübü, striptiz kulübü, diskotek ya da restoran gibi işletmelere çevrilmemesi için çağrı yaptı. Papa Francesco, "Eski kiliseler, insanlığa en faydalı biçimde ve özellikle de yoksullara hizmet edecek şekilde kullanılsın" dedi.

Haberin Devamı

ROMA'da bulunan Vatikan'a bağlı Papalık Gregoriana Üniversitesi'nde 29-30 Kasım tarihlerinde uluslararası bir konferans düzenlendi.
Vatikan'ın Kültür Bakanlığı konumundaki Papalık Kültür Konseyi tarafından düzenlenen konferansın amacı; cemaatsiz kalması, din adamı eksikliği gibi nedenlerle kullanım dışı kalan ve satışa çıkarılan kilise binalarının ne şekilde kullanılabileceğini tartışmaktı.

TANRI ARTIK BURADA OTURMUYOR MU
Konferansa, boş kalan ve ibadet dışı amaçlarla kullanılmaya başlanan kiliselere atıfla "Tanrı artık burada oturmuyor mu?" adı verildi.
Papa Francesco da konferansta okunan mesajında, kullanım dışı kalan kiliselerin satışıyla ilgili kararları o bölgeden sorumlu piskoposların alması gerektiğini söyledi.
İtalya'daki Katolik Kilisesi yönetimi İtalyan Piskoposlar Kongresi'ne ait Avvenire gazetesi konferansa 36 ülkeden yaklaşık 300 kişinin katıldığını yazdı.

ÇOK ŞÜKÜR SONUNDA YANDI
Katılımcılar arasında yer alan Kanadalı Başpiskopos Paul-Andre Durocher kendi ülkesinden bir örnek vererek, "Ontario'nun kuzeyinde küçük bir kilise striptiz kulübüne çevrilmişti. Piskopos buradan her geçtiğinde bu bina için Tanrı'ya dua ediyordu. Tanrı'ya şükür sonunda bina yandı. Bu en kötü örneklerden biriydi" dedi.
Vatikan'ın Kültür Bakanı konumundaki Papalık Kültür Konseyi Başkanı Kardinal Gainfranco Ravasi de "Bir kilise dini amaçla kullanımdan çıksa da kutsallığını yitirmez. Kilise binasında pizzacı açmak dine hakarettir" diye konuştu.

Haberin Devamı

ALMANYA'DA 500 KİLİSE KULLANIM DIŞI
İtalya'da San Donato kasabasında 1500'lü yıllardan kalma bir kilise pizza restoranına dönüştürülmüştü. Milano'da da San Giuseppe della Pace Kilisesi 2001 yılında disko-kulüp olmuştu. Genova kentinde ise eski bir kilise binası halen banka olarak kullanılıyor.
Ülkede eski kilise binalarının yeni kullanım alanları arasında spor kulüpleri, kafeler, kitapçılar, müzeler ve tiyatrolar da yer alıyor.
Kullanım dışı kalan ve satılan kiliselerle ilgili kesin veriler olmasa da konferansta yapılan bazı açıklamalara göre 2000 yılından bu yana Kanada'daki Katolik kiliselerinin 5'te biri kapandı. Almanya'da da aynı dönemde 500 kadar kilise kullanım dışı kaldı.
Toplam kilise sayısının 100 bine yakın olarak hesaplandığı İtalya'da ise halen 600-700 eski kilise binası başka amaçlarla kullanılıyor.