Steinmeier güvenlik gerekçesiyle Ukrayna ziyaretini iptal etti

Güncelleme Tarihi:

Steinmeier güvenlik gerekçesiyle Ukrayna ziyaretini iptal etti
Oluşturulma Tarihi: Ekim 20, 2022 09:59

Cumhurbaşkanı Steinmeier’in Ukrayna’ya bugün yapacağı resmi ziyaretin güvenlik gerekçesiyle iptal edildiği açıklandı.

Haberin Devamı

ALMANYA Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Ukrayna’ya bugün yapacağı resmi ziyareti iptal etti. Federal Dışişleri Bakanlığı ve Almanya Güvenlik Birimleri haftalar önce planlanan ve dün başlaması öngörülen Kiev ziyaretinden vazgeçmesini tavsiye ettiği halde, Ukrayna’nın çok önem verdiği bu ziyaretin gerçekleşmesinde ısrar eden Steinmeier, son anda tutum değiştirdi. Steinmeier’in, Rusya’nın son günlerde Kiev’e saldırıları artırmasını göz önünde bulundurarak, güvenlik nedeniyle ziyaretini iptal ettiği açıklandı. Steinmeier’in en kısa zamanda Kiev ziyaretini gerçekleştirmekte kararlı olduğu belirtildi. Steinmeier’in iptal kararı Ukrayna’da ise şaşkınlık yarattı. Hükümet çevrelerinden yapılan açıklamada, “Almanya Cumhurbaşkanı ziyaretini iptal ederken, uluslararası düzeyde birçok diplomat ve konuk başkent Kiev’i ziyaret ediyor ve etmek istiyor” denildi.

Haberin Devamı

ZELENSKİ İSTEMEMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Steinmeier, bu yıl ilkbaharda Polonya’ya yaptığı resmi ziyaretin ardından Polonya ve Baltık ülkeleri Estonya, Letonya, Litvanya devlet başkanlarıyla birlikte Kiev’i ziyaret etmek istedi. Ancak Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Almanya’nın eski Başbakanı Gerhard Schröder döneminde Başbakanlık Dairesi Başkanı ve Angela Merkel döneminde Federal Dışişleri Bakanı olarak yıllarca görev yapan Steinmeier’i Kiev’de görmek istemedi. Steinmeier, “Dayanışma sergilemek için biz birlikte Kiev’i ziyaret etmek istedik. Ama belli ki Ukrayna’da benim görülmem istenmiyor” açıklamadında bulunmuştu. Zelenski’nin, Steinmeier’in ziyaretine sıcak bakmaması iki ülke arasında bir süre gerginliğe yol açmıştı. Ancak birkaç hafta sonra Zelenski’nin Steinmeier’e telefon ederek kendisini Ukrayna’ya davet etmesi üzerine ortalık yatışmıştı.

‘KORKAK TAVŞAN’ SUÇLAMASI
Steinmeier’in Ukrayna’ya ziyaretini son anda iptal etmesi, özellikle anamuhalefet CDU/CSU’lu politikacılar tarafından eleştirildi. CDU Orta Ölçekli İşletmeler ve Ekonomi Birliği Başkanı Gitta Connemann, Cumhurbaşkanı Steinmeier’in bu tutumunun “Korku nedeniyle yıkıcı bir sinyal” olduğunu söyledi. Avrupa Parlamentosu CDU/CSU Grup Başkanı Daniel Caspary de Steinmeier’i iptal kararıyla ‘Korkak tavşan’ tavrı sergilemekle suçladı. Caspary, “Bu Rusya’nın terörüne boyun eğme ve kapitülasyondur. Bu da Almanya’nın AB’deki imajına zarar verir” dedi. Hükümet ortağı FDP Savunma Politikası uzmanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann da, Cumhurbaşkanı Steinmeier’in ziyareti iptal etmesinin Ukrayna’da hayal kırıklığına yol açtığını söyledi. FDP’li politikacı, “Ama Cumhurbaşkanı böyle bir seyahat riskini göze alıp almamaya kendisi karar verir” açıklamasında da bulundu.

BAKMADAN GEÇME!