GeriAvrupa ‘Sorumluluk üstlenmeye hazırız’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Sorumluluk üstlenmeye hazırız’

‘Sorumluluk üstlenmeye hazırız’

Almanya’da 2017 yılında yapılan genel seçimlerden sonra CDU/CDU ve Yeşiller’le birlikte sürdürdükleri koalisyon görüşmelerini “Kötü yönetmektense, yönetmemek daha iyidir” diyerek terk eden FDP Genel Başkanı Christian Lindner, şu anda iktidarda yer almaya hazır olduklarını ilan etti.

FDP’nin dijital ortamda seçim programının görüşülmesi için düzenlenen kurultayında konuşan Lindner, “Bizim hedefimiz seçimlerde iki haneli yüksek bir rakamın üzerinde oy almak. Ancak böyle bir durumda hem ‘siyah-yeşil’ koalisyon (CDU/CSU-Yeşiller) de ‘yeşil-kırmızı-kırmızı’ (Yeşiller, SPD ve Sol Parti) koalisyonu da gerçekleşmez. Yani FDP’siz bir hükümet kurulamamalı. Biz liberaller olarak hükümette sorumluluk üstlenmek istiyoruz. Hedefimiz seçim programımızı hayata geçirmektir” dedi.

‘Sorumluluk üstlenmeye hazırız’

FDP’li Federal Meclis Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki de “Hiçbir zaman bu kadar çok iş yoktu” sloganlı seçim programının tanıtımında, “Benim kişisel hedefim FDP’nin Almanya’da yeniden ‘üçüncü güç’ haline gelmesidir. Her şeyden önce 2017 yılında aldığımız yüzde 10.7’nin üzerine çıkmalıyız. Biz o kadar güçlü olmak istiyoruz ki, Almanya’da bizsiz bir iktidar mümkün olmamalı” dedi.
‘Sorumluluk üstlenmeye hazırız’

622 delegenin dijital ortamda katıldığı ve 3 gün sürecek kurultayda görüşülecek ve karara bağlanacak seçim programında, sosyal piyasa ekonomisinin korunması, kişisel özgürlüklerin artırılması, dijitalleşme, Almanya’nın modernleştirilmesi, pandemi döneminde yaşanan sıkıntıların aşılması için yeni politikalar üretilmesi gibi konular yer aldı. FDP’nin vergi artışına kesinlikle “Hayır” diyeceği vurgulandı.

LINDNER KOLTUĞUNU KORUDU
Lindner, dijital ortamda düzenlenen kurultaya katılan 576 delegeden 534’ünün oylarıyla yeniden FDP Genel Başkanı seçildi. İki yıl önce delegelerin yüzde 87.6’sının desteğini alan Lindner, bu desteği yüzde 93’e yükseltmeyi başardı. 31 delege “Hayır” derken 11 delege de çekimser oy kullandı.

False