GeriAvrupa Son işgalciler de çıkarıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son işgalciler de çıkarıldı

Son işgalciler de çıkarıldı
Abone Olgoogle-news

Berlin’in Kentin doğu semtlerinden Friedrichshain’deki son işgal evini de boşaltmak için gece operasyon düzenleyen polis, kapı ve çerçeveleri kırarak, bazı duvarları da kısmen yıkarak binaya girdi. Sekiz ayrı eyaletten gelen polislerin de katıldığı operasyon sabaha kadar devam etti. İşgal evindekileri çıkarmak için 1500 polis görevlendirildi.

BERLİN’de 1980’li yıllarda başlayan boş binaların işgal eylemleri nedeniyle çok sayıda bina aşırı sol gruplarca işgal edilmişti. Aradan geçen süre içinde polis Friedrichshain semtinde bulunan Liebigstrasse 34 numaradaki ev dışında tüm evleri işgalden kurtarmıştı. Kamuoyunda ‘Liebig34’ olarak bilinen Liebigstrasse 34 numaradaki evin boşaltılması için mahkemeden daha önce karar çıkmıştı. Polis de mahkeme kararını yerine getirip binayı ev sahibine teslim etmek amacıyla perşembe gecesi operasyon başlattı. Kapılara barikat kurarak kaynak yapan işgalciler ve desteğe gelen eylemciler, polise taşlarla, şişelerle karşı koydu. Ancak buna rağmen polis durmadı ve binanın birinci katının penceresinin duvarını kırarak içeri girdi. Sabaha kadar süren tahliye operasyonunda binadaki işgalciler zorla dışarı çıkarıldı.

Polis sözcüsü, işgalcilerin tutuklanmayacağını ancak zorla da olsa binadan çıkarılacağını duyurdu. Binayı boşaltmak için polisin operasyon yapacağının önceden anlaşılması üzerine sadece Almanya içinden değil, başka ülkelerden de çok sayıda gösterici destek için Berlin’e geldi. Havai fişek atarak polisin çalışmasını engellemek isteyen eylemciler, müzik eşliğinde tencerelere kaşıklarla vurarak “Evsizlere ev, Berlin polisten nefret ediyor” sloganları attı.

Son işgalciler de çıkarıldı

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle