Şimdi de Alman ordusuna yabancı alımı gündemde!

Güncelleme Tarihi:

Şimdi de Alman ordusuna yabancı alımı gündemde
Oluşturulma Tarihi: Ocak 23, 2024 12:08

Hemen hemen her alanda kalifiye eleman sıkıntısının yaşandığı Almanya’da şimdi de Alman silahlı kuvvetlerindeki yetersiz personel sorun olmaya başladı. Alman ordusundaki boşluğu doldurmak için ordunun yabancılara açılması gündeme geldi.

Haberin Devamı

TAGESSPIEGEL gazetesine röportaj veren Savunma Bakanı Boris Pistorius, Alman pasaportu olmayanların da askerliğe kabul edebileceğini belirterek, “Avrupa’da bunu yapan ilk silahlı kuvvetler biz olmayacağız” dedi. Bakan Fransa’da benzer uygulamalardan örnek verdi. Almanya’da yaşayan ancak henüz Alman vatandaşlığına sahip olmayan ikinci ya da üçüncü kuşaktan insanlar olduğunu belirten Pistorius, “Bu konuyu gerekli titizlikle ele alıyoruz, ancak henüz işin başındayız” dedi.

Şimdi de Alman ordusuna yabancı alımı gündemde
‘ÇOK DAHA AVRUPALI DÜŞÜNMELİYİZ’
Pistorius’un bu önerisine koalisyon ortaklarından ve muhalefetten de destek geldi. FDP’li Savunma Komisyonu Başkanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann, öneriyi memnuniyetle karşıladığını söyledi. Rheinische Post gazetesine konuşan Strack-Zimmermann, “Temel olarak, Alman ordusunda görev yapmak isteyen uygun gençleri ararken çok daha Avrupalı düşünmemiz gerekiyor” dedi. FDP’li siyasetçi, Alman pasaportu olmayan askerlerin silahlı kuvvetlerde başarılı bir hizmetle daha hızlı bir şekilde pasaport alabileceklerinin de planlanabileceğini kaydetti.

Haberin Devamı

‘PRENSİPTE BU FİKİR DOĞRU’
Ana muhalefet partisi CDU/CSU Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Johann Wadephul, yabancıların silahlı kuvvetlere dahil edilmesi fikrine sıcak baktıklarını açıkladı. CDU’lu politikacı yaptığı açıklamada, “Prensipte bu fikir doğru, ancak asıl mesele bunun nasıl organize edileceği. Bu seçenek sadece AB ya da NATO üyesi ülkelerin vatandaşları için mi geçerli, yoksa bunun ötesinde de geçerli mi? Almanca dilinin tamamen bilinmesi gerekli mi” diye konuştu. Wadephul açıklığa kavuşturulması gereken pek çok soru olduğunu vurguladı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!