Philip Hammond'dan Rusya'ya eleştiri

Philip Hammonddan Rusyaya eleştiri

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, "Rusya, DAİŞ ile savaşmak istiyorsa aynı anda Esad'ı destekleyemez. Rusya'nın Esad'a desteği, Suriye'deki muhalifleri DAİŞ'in kollarına itecektir" dedi.

Haberin Devamı

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin Manchester şehrinde başlayan yıllık kongresinde yaptığı konuşmada, DAİŞ'in oluşturduğu tehlikeye işaret ederek "DAİŞ'i yenmeliyiz ve yeneceğiz" dedi.

Irak'ta düzenlenen hava saldırılarında İngiltere'nin lider rol oynadığına işaret eden Hammond, "Suriye'de ise DAİŞ'e yönelik mesajımız oldukça açık; İngiliz vatandaşlarının yaşamlarını tehdit ederseniz, saklanacağınız yer olmaz. Ne kadar sürerse sürsün, sizi ve alçak ideolojinizi yeneceğiz" diye konuştu.

DAİŞ ile mücadelede Rusya dahil herkesle çalışabileceklerini belirten Hammond, şöyle konuştu:

"Ancak Rusya DAİŞ ile savaşmak istiyorsa aynı anda Esad'ı destekleyemez. Çünkü Esad, kullandığı varil bombaları ve kimyasal silahlarla DAİŞ'i askere alan çavuş gibidir. Rusya'nın Esad'ı desteği, Suriye'deki muhalifleri DAİŞ'in kollarına itecektir. Bu da Putin'in yenmek istediğini söylediği şeytanın güçlenmesi anlamına gelir."

Haberin Devamı

İngiltere Başbakanı David Cameron da BBC'ye yaptığı açıklamada, Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonlarıyla "kasap" Esad'ı desteklediğini belirterek Moskova yönetimine "Yönünüzü değiştirin ve DAİŞ'le mücadelede bize katılın" çağrısında bulunmuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: