GeriAvrupa Öcalan: Diyalog süreci devam etmeli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öcalan: Diyalog süreci devam etmeli

Öcalan: Diyalog süreci devam etmeli
refid:24715345 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

BDP heyeti, PKK'nın çekilme sürecini durdurmasının ardından ilk kez İmralı'ya giderek Abdullah Öcalan'la bir araya geldi. Görüşmede Öcalan'ın diyalogun devam etmesi gerektiğini söylediği bildirildi.

KCK’nın çekilmenin durdurulduğunu açıklaması ardından gözler İmralı’da yapılacak BDP-Öcalan görüşmesine çevrildi. BDP Genrel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan, İmralı’da ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan ile 10’uncu ziyaret için bugün İmralı adasına hareket etti. İstanbul’dan İmralı Adası’na hareket eden BDP heyeti’nin görüşmesi, KCK’nın çekilmeyi durdurması ve hükümetin açıklayacağını bildirdiği demokratikleşme paketi açısından önemli bir ziyaret olarak görülüyor.

BDP görüşmenin Öcalan'ın mesajını yazılı bir açıklamayla yayınladı. BDP'den yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"KANDİL'E DE DEVLETE DE İLETTİM"

"Öncelikle kamuoyuna sevgi selamlarını iletiyorum. Bir yıl önce başlattığımız diyalog sürecini bundan böyle yeni bir formatla, yani anlamlı bir müzakereye evrilterek, derinleştirerek sürdürmek gerektiğini düşünüyorum. Anlamlı bir müzakere için gerekli olanak ve araçları devlete de Kandil'e de iletmiş durumdayım.

Özellikle devletin, derinlikli bir müzakere için yeterli araçları ve imkanları yaratması sürecin ilerlemesi için elzemdir. Çözüme gidecek yolların ancak bu şekilde açılacağı gerçeğinden hareketle hükümetin de konuyu ciddiyetle ele almasını umuyorum.

Bu aşamada karşılıklı ateşkes durumunun korunuyor olmasına anlam biçtiğimi belirtmek istiyorum. Hepimiz, sürecin çok anlamlı olduğunun farkındayız. Ancak anlamlı olduğu kadar zor ve çetin geçeceğini de hepimiz biliyoruz.

Önerilerim ve düşüncelerim doğrultusunda zorlukları aşmayı başarırsak, yeni bir formata evrilmiş, derinlikli bir müzakere ile yola devam edebiliriz.

Özgürlük, demokrasi ve barışa olan tutkumla herkese en içten sevgi ve selamlarımı sunuyorum."

AİLELERE İZİN YOK

BDP heyeti Adalet Bakanlığı’ndan alınan izin ile önceki görüşmede Öcalan ile fotoğraf çektirmiş ancak, fotoğraf Bakanlık ile anlaşma sağlanmadığından şimdiye kadar yayımlanamadı.

Abdullah Öcalan’ın kardeşi ve İmralı’da bulunan diğer hükümlülerin yakınlarının yarın İmralı adasındaki yakınları ile görüşme talepleri Bursa Cumhuriyet Savcılığınca rededildi. Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ile Şeymus Poyraz’ın kardeşi Felek Cızlamaz ile kızı Nalan Poyraz ve Cumali Karsu’nun vasisi Pervin Oduncu’nun İmralı Adası’na giderek yakınlarıyla görüşmek için Bursa Cumhuriyet Savcılığı’na öncek igün yaptığı başvuru, adaya gidiş için uygun gemi olmadığı belirtilirken ’Gemi faaliyeti yok’ gerekçesiyle reddedildiği belirtildi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle