O yasa Federal Meclis’ten geçti

O yasa Federal Meclis’ten geçti

Almanya’da istihbarat kurumlarına WhatsApp ve benzeri uygulamalardan yapılan şifreli yazışmaları okuma imkanı veren yasa tasarısı Federal Meclis’ten geçti.

Haberin Devamı

HÜKÜMETİN hazırladığı ve daha önce Bakanlar Kurulu’ndan geçen tasarı 280’e karşı 355 oyla kabul edildi, 4 milletvekili çekimser kaldı. Böylelikle özellikle ülkenin iç istihbarat servisi Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı’na (BfV) WhatsApp ve benzeri uygulamaları izleme imkânı verilecek ve BfV’nin kişileri takip etmesinin önündeki engeller kalkacak. Alman hükümeti bu yasayla özellikle aşırı sağla mücadelede BfV ile Askeri İstihbarat Servisi (MAD) arasındaki iletişimi iyileştirmeyi de hedefliyor. SPD milletvekili Uli Grötsch, Federal Meclis’te yaptığı konuşmada yasayı savunarak, “Teröristler ve aşırılık yanlıları artık birbirleriyle telefonda konuşmuyor, kısa mesajları da yazmıyorlar. Bunların yerine mesajlaşma servisleri aracılığıyla şifreli biçimde iletişim kuruyorlar” ifadesini kullandı.
CDU milletvekili Michael Brand da saldırıya uğrayan bir hukuk devletinin uygun şekilde ve kararlılıkla kendini savunması gerektiğini belirtti. Muhalefet partileri ise yasayı vatandaşların haklarına müdahale olarak değerlendirdi. Sol Parti milletvekili Andre Hahn, yasanın Anayasa’ya aykırı olduğunu belirtirken, Yeşiller’den Konstantin von Notz, bu şekilde hiçbir saldırının engellenmeyeceğini savundu.

Haberle ilgili daha fazlası: