Nürnberg’de kardeşliğin 25’inci yılı fotoğraf sergisi açıldı

Güncelleme Tarihi:

Nürnberg’de kardeşliğin 25’inci yılı fotoğraf sergisi açıldı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 02, 2022 10:07

Antalya-Nürnberg kardeş şehir anlaşmasının 25. yıl kutlamaları kapsamında, Nürnberg’de Helige-Geist salonunda fotoğraf sergisi açıldı. Nürnberg’deki etkinlikte, Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek ayağı kırıldığı için video konferans ile katılımcılara hitap etti. Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König ise, başka bir toplantıda bulunduğu için etkinlikte yer alamadı.

Haberin Devamı

1997 yılında Antalya Cam Piramit’te dönemin Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Ludwig Scholz ile dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Subaşı tarafından imzalanan Nürnberg-Antalya kardeş şehir anlaşmasının 25’inci yıl kutlamaları kapsamında, Nürnberg’de Helige-Geist salonunda fotoğraf sergisi açıldı. 30 Haziran’a kadar sürecek olan etkinliğe davet edilen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ayağını kırdığı için video konferans ile katılabildi. Sergide, Nürnberg Başkonsolos Yardımcısı Selçuk Eke, Uluslararası Daire Başkanı Christine, Antalya Kardeş Şehir Derneği İN-SAN Başkanı Rıza Özlek, Nürnberg Türk Toplumu Başkanı Bülent Bayraktar, Meclis Üyesi Lemia Yiğit, Uluslararası ilişkiler Dairesinden Stephanie Wimmer, Nürnberg Basın Kulübü Başkanı Dr. Siegfried Zelnhefer, Kuzey Bavyera Türk-Alman Kadınlar Kulübü Onursal Başkanı Gülseren Suzan Menzel ve diğer davetliler hazır bulundu. Nürnberg Belediye Başkanı Marcus König ise başka bir toplantıda bulunduğu için etkinlikte yer alamadı.

Haberin Devamı

Nürnberg’de kardeşliğin 25’inci yılı fotoğraf sergisi açıldı

AÇILIŞI LAMİA YİĞİT YAPTI
Dr. Norert Schürgers ve Burkard Klopf’ın fotoğraf sergisini açılış konuşmasını Nürnberg Belediye Başkanı Temsilcisi ve Meclis Üyesi Lamia Yiğit yaptı. Yiğit, “İş birliği ile iki şehir sadece birbirine farklı bir bakış açısı kazandırmakla kalmayıp aynı zamanda sanat ve farklı alanlara da odaklanan bir ortaklık geliştirdi. Kültür, spor ve gençlik alışverişi değil, aynı zamanda tramvay gibi ulaşım konularında da açık alışveriş sağlandı. Güzel bir örnek, bizi geçmişe, bir yolculuğa çıkaran bugünkü olaydır” diye konuştu.

EN DERİN SELAMLARINI İLETTİ
Resim sergisine video konferans yolu ile katılan Antalya Büyük Şehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, en derin selamlarını ilettiğini belirterek, “Geçirdiğim kaza sonucu aranızda bulunamadım” dedi. Böcek şeyle devam etti: “Antalya’nın ilk kardeş şehirlerinden biri olan Nürnberg ile 25 yıllık bir geçmişimizin en önemli anılarının sergilendiği bu fotoğraf sergisinin ardından, yapacağımız iş birlikteliğinin nice anılar oluşturacağını umuyorum. Bu özel anı bizlerle paylaşan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Kardeş şehir Antalya’dan sevgi ve selamlarımı sunuyorum.”

Haberin Devamı

‘TALİHSİZLİKLER PEŞİMİZİ BIRAKMADI’
Antalya-Nürnberg Kardeş Şehir İN-SAN Derneği Başkanı Rıza Özlek, bu yıl, Antalya-Nürnberg Kardeş şehirleşmesinin 25’inci yılı olduğunu anımsatarak, “Bu yılın mart ayında, önce, Nürnberg heyeti Antalya’ya gidecekti. Ancak Ukrayna-Rusya savaşı çıktığı için Antalya’ya gidilemedi. Bu kez Antalya Sayın Belediye Başkanı Muhittin Böcek fotoğraf sergisinde hazır bulunacaktı. Talihsizlikler peşimizi bırakmadı Muhittin Böcek ayağını kırdığı için Nürnberg’e gelemedi. Bu nedenle fotoğraf sergisini Dernek ve Nürnberg Uluslararası ilişkiler Dairesi Başkanı Christine Schüssler ile birlikte yapmak durumunda kaldık” diye konuştu.

Haberin Devamı

Nürnberg’de kardeşliğin 25’inci yılı fotoğraf sergisi açıldı

‘ANTALYA’NIN GÜZELLİĞİNİ BİLMEYEN YOK’
Nürnberg Başkonsolos Yardımcısı Selçuk Eke de yaptığı konuşmada, serginin çok güzel olduğunu ifade ederek, şunları dedi: “Ne yazık ki, Antalya Belediye Başkanımızın burada olmayışı bizleri üzdü. Fakat 25’inci yılımızdan sonra ilişkilerimizin daha da gelişeceğine inanıyorum. İki şehir de çok güzel. Antalya’nın dünyanın en güzel şehir olduğunu bilmeyen yok. Nürnberg’de, Bavyera’nın romantik bir kenti. Kültürel olsun, sportif olsun ilişkilerin daha da ileri gitmesini temenni ediyorum.” 30 Haziran tarihine kadar sürecek fotoğraf sergisinde davetlilere ikramda bulunuldu.

Haberin Devamı

Nürnberg’de kardeşliğin 25’inci yılı fotoğraf sergisi açıldı

Nürnberg’de kardeşliğin 25’inci yılı fotoğraf sergisi açıldı

Haberle ilgili daha fazlası: