NSU üyelerinin gözlem yaptıkları iddia edildi

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Aralık 12, 2014 09:55

Almanya'da, 8'i Türk, 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında, NSU üyelerinin Almanya'nın güneyinde bulunan Stuttgart kentinde de saldırıda bulunmak için gözlem yaptıkları öne sürüldü.

Haberin Devamı

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde devam eden davanın 170. duruşmasında, NSU üyelerinin en son kaldıkları Zwickau kentindeki evde bulunan bir CD'nın üzerindeki fotoğrafları inceleyen polis memuru tanık olarak dinlendi. İncelenen CD'de bulunan fotoğraflar, duruşmaya katılanların takip etmesinin sağlanması için mahkemenin duvarında bulunan beyaz perdeye yansıtıldı.

Polis memuru, fotoğraflarda Stuttgart kentindeki Nordbahnhofstrasse adlı sokakta bulunan ve Türkler tarafından işletilen bir büfenin yer aldığını söyledi. İki resim karesinde de siyah bir tişört giyen ve bisiklete yaslanmış bir kişinin bulunduğunu ifade eden polis memuru, bu kişinin büyük bir olasılıkla NSU üyesi Uwe Böhnhardt olduğunu belirtti. Bu fotoğrafların 26 Haziran 2003'te çekildiğini anlatan polis memuru, NSU üyelerinin muhtemelen Stuttgart kentinde de saldırıda bulunma hazırlığı içinde olabileceklerini kaydetti.

CD'de toplam 10 fotoğrafın bulunduğunu belirten polis memuru, Alman Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) Hof teşkilatı tabelası ve aynı koltukta oturan başsanık Beate Zschaepe ve Bohnhardt'ın bulunduğu kareleri de gösterdi. Bu fotoğrafların ise Stuttgart'daki fotoğraflardan bir gün sonra çekildiği ifade edildi.

Duruşmaya Beate Zschaepe ve davada tutuklu yargılanan Ralf Wohlleben'in ifadesini 1996 yılında alan bir polis memuru çağrıldı. Ancak bu polis memurunun bu iki kişinin sorgulanmasına ilişkin hiç bir şeyi hatırlamadığını ifade etmesinin ardından duruşma sona erdi.

Almanya'da, 2000-2007 yıllarında 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesinde ve çok sayıda soygunda, NSU terör örgütünün varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 2011 yılı sonunda ortaya çıkarılabilmişti.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011'de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü. NSU terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle yargılanan Beate Zschaepe ise NSU üyelerinin kullandığı hücre evini ateşe verdikten sonra polise teslim olmuştu. Söz konusu CD ve örgüte ait bazı eşyalar da bu hücre evinde bulunmuştu.

NSU davası ise 6 Mayıs 2013'te Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde başlamıştı. NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi olan Zschaepe, tutuklu yargılandığı davada susma hakkını kullanıyor. Mahkemede, Zschaepe'nin yanı sıra örgüte yardım ve yataklıktan suçlanan 4 sanık daha yargılanıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: