NSU üyelerini desteklemekle suçlanan bir kadın dinledi

Güncelleme Tarihi:

NSU üyelerini desteklemekle suçlanan bir kadın dinledi
Oluşturulma Tarihi: Aralık 11, 2014 09:30

Almanya'da, 8'i Türk 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında, Chemnitz kentindeki aşırı sağcı “Blood & Honour" oluşumu üyesi olduğu belirtilen ve NSU üyelerini desteklemekle suçlanan Antje B. tanık olarak dinlendi.Almanya'da, 8'i Türk 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında, Chemnitz kentindeki aşırı sağcı “Blood & Honour" oluşumu üyesi olduğu belirtilen ve NSU üyelerini desteklemekle suçlanan Antje B. tanık olarak dinlendi.

Haberin Devamı

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen davanın 169. duruşmasında, NSU'nun kim tarafından ve nasıl desteklendiği sorgulandı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Manfred Götzl, Antje B'ye, İngiliz şarkıcı Ian Stuart'ın kurduğu aşırı sağcı "Blood & Honour" oluşumu ile ilgili sorular yöneltti.

Önce hiçbir şey bilmediğini ifade eden Antje B, daha sonra Stuart'ın müzik grubunun isminin "Skrewdriver" olduğunu söyledi.

Götzl'in, Stuart'ın söylediği şarkılarının içeriğini sorması üzerine de Antje B, şarkıların "bağlılık", "beyaz Avrupa" ve "beyaz ırk" ile ilgili olduğunu ifade etti.

Davada başsanık olarak yargılanan Beate Zschaepe'ye Almanya dışına kaçması için pasaportunu teklif etmekle suçlanan Antje B, müdahil avukatın bir sorusu üzerine de "çocuklarımın onların arasında, beyaz çocuklar arasında olmalarını istiyordum" yanıtını verdi.

Antje B, Zschaepe'ye pasaportunu teklif ettiği yönündeki suçlamayı da reddetti. Söz konusu dönemde iki pasaporta sahip olduğunun hatırlatılması üzerine de Antje B, "Bu konuda bir şey söyleyemem" ifadesini kullandı.

Zschaepe'nin avukatı Wolfgang Stahl ile davada NSU üyelerine destek vermekten dolayı tutuklu yargılanan Ralf Wohlleben'in avukatı Olaf Klemke, müdahil avukatların tanıklara konunun dışında sorular sorduklarını savundular.

Stahl, müdahil avukatların davayı "soruşturma sahnesi" olarak kullandıklarını öne sürerek, mahkeme heyetinin de buna izin verdiğini söyledi.

Klemke de, müvekkilinin yaklaşık 3 yıldan beri tutuklu olarak göz altında bulunduğuna işaret ederek, mahkeme heyetinin davayı hızlandırmakla görevli olduğunu belirtti.

Almanya'da, 2000-2007 yıllarında 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesinde ve çok sayıda soygunda, NSU terör örgütünün varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 2011 yılı sonunda ortaya çıkarılabilmişti.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011'de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü. NSU terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle yargılanan Beate Zschaepe ise NSU üyelerinin kullandığı hücre evini ateşe verdikten sonra polise teslim olmuştu.

NSU davası ise 6 Mayıs 2013'te Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde başlamıştı. NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi olan Zschaepe, tutuklu yargılandığı davada susma hakkını kullanıyor. Mahkemede, Zschaepe'nin yanı sıra örgüte yardım ve yataklıktan suçlanan 4 sanık daha yargılanıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: