GeriAvrupa NSU davasını anlatan ikinci film çekildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NSU davasını anlatan ikinci film çekildi

NSU davasını anlatan ikinci film çekildi
refid:27881389 ilişkili resim dosyası

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde (OLG) devam eden Neonazi cinayetleri davasını anlatan ikinci film çekildi.

Savaş sonrası Almanya’nın en önemli ceza davaları arasında gösterilen Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) adlı terör hücresinin Türk esnafı hedef alan cinayetleri, bombalı saldırıları ve banka soygunlarının ele alındığı davada bir yıl daha geride kaldı. Süddeutsche Zeitung (SZ) ve Bavyera Radyosu (BR), davanın 2014 yılındaki duruşmalarında öne çıkan konuşmaları kullanıp film hazırladı. OLG Münih’te cinayetler davasının 172. duruşması A 101 salonunda geride kalırken, davanın en az bir yıl daha sürmesi bekleniyor.

Cinayetlere kurban giden sekizi Türk olmak üzere toplam on kişinin yakınları, üç kişiden oluştuğu ileri sürülen NSU terör örgütünün bu saldırıları yıllarca fark edilmeden nasıl işledikleri sorusuna cevap ararken, duruşmaya şahit olarak çağrılan örgüt üyelerinin tanıdığı aşırı sağcılar ise hiçbir şey hatırlamadıklarını söylediler. Özellikle Halit Yozgat’ın babası İsmail Yozgat, oğlunun 2006'da öldürüldüğü sıralarda kendilerine ait internet kafede bulunan istihbarat memuru Andreas T.’nin neler bildiğini öğrenmek istiyor. Duruşmaya defalarca ifade vermeye gelen T., her defasında cinayetten haberi olmadığını iddia etti.

Alman yasaları duruşmaların kayıt tutulmasını öngörmediği için NSU davası için de resmi kayıt tutulmuyor. Bu nedenle film, söz konusu medya kurumlarının muhabirlerinin duruşmalarda aldığı notlarla hazırlandı. NSU davasında Beate Zschaepe başsanık olarak yargılanırken, dört aşırı sağcı da örgüte yardım yaptıkları iddiasıyla yaklaşık 2 yıldır Münih’te yargılanıyor. İşlenen suçların sayısının ve davaya şahit olarak davet edilen kişilerin sayısının fazla olması, davanın uzamasına neden oluyor. Mevzubahis saldırı ve banka soygunlarını, 1998 yılında yer altına saklanan NSU üyeleri Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt ve Beate Zschaepe’nin yaptıkları iddia ediliyor.

False