NSU davasında geç gelen itiraf

Güncelleme Tarihi:

NSU davasında geç gelen itiraf
Oluşturulma Tarihi: Haziran 23, 2016 10:55

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Burkhardt Freier Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü cinayetlerinin soruşturulmasında hatalar yapıldığını söyledi.

Haberin Devamı

Kuzey Ren Vestflaya Eyalet Meclisi’ndeki NSU Araştırma Komisyonu’nda açıklama yapan Freier, NSU’nun 2006’da Dortmund’da işlediği cinayetin aşırı sağcılar tarafından gerçekleştirildiğinin farkına varılamadığını söyledi. Söz konusu dönemde aşırı sağcı çevrede şiddet kullanarak ‘ırk savaşı’ yapmak isteyen bir ideolojinin bulunduğunun bilindiğine işaret eden Freier, ancak bunun NSU’nun işlediği cinayetlerle ilişkilendirilemediğini belirtti.

Bunu ‘vahim bir hata’ olarak niteleyen Freier, Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın bugün bu olaylardan sonuçlar çıkardığını vurguladı.

İSTİHBARAT, MUHBİRİN TELEFONLARINI İNCELEMEMİŞ

Almanya’da ARD televizyon kanalının haberinde, Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın, muhbir olarak görevlendirdiği ‘Corelli’ kod adlı kişinin 2007 ile 2011 yılları arasında kullandığı cep telefonunun ve buna ait olan sim kartlarının incelenmediği öne sürüldü. Haberde, NSU ile ilişkisi olmadığı iddia edilen Corelli’nin söz konusu cep telefonlarının incelenmesi durumunda NSU terör üyeleriyle temasta olup olmadığının ortaya çıkabileceği belirtildi.

Haberin Devamı

Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın aşırı sağcı çevrede en önemli muhbirlerinden olan ‘Corelli’ 2012 yılında deşifre olmuş, 2014’te de 38 yaşında şeker hastalığından dolayı öldüğü öne sürülmüştü. ‘Corelli’ hayatını kaybettikten sonra kendisine ait cep telefonu ve 5 sim kartı Anayasayı Koruma Teşkilatı’nda ortaya çıkmıştı.

NSU terör örgütü Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk, 10 kişiyi öldürmek, banka soygunları yapmak ve bombalı saldırıları gerçekleştirmekle suçlanıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!