GeriAvrupa Almanya’da SPD depremi: Nahles bıraktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’da SPD depremi: Nahles bıraktı

Almanya’da SPD depremi: Nahles bıraktı

156 yıllık SPD tarihinin ilk kadın Genel Başkanı Andrea Nahles, AP ve Bremen yenilgilerinin ardından gelen baskılara daha fazla dayanamadı. Gerekli desteği arkasında bulamadığı için istifa kararı aldığını duyuran Nahles’in milletvekilliğinden de istifa ederek siyasetten çekileceği iddia edildi.

ALMAN Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı ve Federal Meclis Grup Başkanı Andrea Nahles, her iki görevinden de istifa edeceğini açıkladı. 156 yılık geçmişinde SPD’nin ilk kadın Genel Başkanı olarak tarihe geçen Nahles, pazartesi günü genel başkanlık koltuğunu, salı günü de meclis grup başkanlığı görevini bırakacağını duyurdu.
Nahles, SPD’nin geçtiğimiz pazar günü Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde ve Bremen seçimlerinde aldığı ağır yenilgilerden sonra sert dille eleştirilmişti. Eleştirelere “Gelinen nokta 15 ayın değil son 15 yılın sonucu” yanıtıyla karşı çıkan Nahles, eylül ayında yapılması planlanan Federal Meclis Grup Başkanlığı seçimini de salı gününe alarak rakiplerine “İsteyen aday olur” restini çekmişti. Nahles kendisinin de yeniden adaylığını açıkladı. Ancak kulislerde Nahles’in grup başkanlığı için yeterli oyu alamayacağı konuşulmaya başlamıştı. Nahles’in istifası da ‘seçilememe olasılığı karşısında istifa etmeyi tercih etti’ şeklinde yorumlandı.

Almanya’da SPD depremi: Nahles bıraktı

GEREKLİ DESTEĞİ ARKAMDA BULAMADIM
Bugün yaptığı kısa açıklamada son haftada gerekli desteği arkasında bulamadığını belirten Nahles “Ülkemiz için sorumluluk taşımak adına federal hükümetin bir parçası olmaya birlikte karar verdik. Aynı zamanda partiyi yeniden inşa etmeye ve vatandaşlarımızı yeni içeriklere ikna etmeye çalıştık. Pazartesi parti yönetimine parti genel başkanlığından, salı günü de meclis grubuna meclis grup başkanlığı görevimden istifa ettiğimi açıklayacağım” dedi. Partilileri sağduyulu davranmaya çağıran Nahles, boşalan her iki göreve de karşılıklı saygıyı güçlendirecek isimlerin bulunacağına inandığını söyledi. Basında yer alan haberlere göre Nahles, Federal Meclis milletvekilliğinden de istifa edip siyasetten tamamen çekildi. Ancak bu bilgi doğrulanamadı.

SPD ZEHİRDEN KURTULMALI
Nahles’in kararı SPD içinde farklı değerlendirmelere yol açtı. SPD eski Genel Başkanı ve Dışişleri eski Bakanı Sigmar Gabriel, SPD içinde yapılan tartışmaların partiye bir yarar sağlamayacağını söyledi. Gabriel “Parti içinde güç odaklarına yer açmak veya önlemekle meşgul olduğu sürece insanlar bizden uzaklaşacaktır. SPD’nin zehirden kurtulmaya ihtiyacı var. SPD’de gelecekte de ciddi farklı tartışmalar olacaktır. Partinin buna ihtiyacı da var. Parti içinde insanların samimi ilişkisine, samimi ve dayanışmacı arkadaşlıklara da ihtiyaç var” dedi. Nahles’i başarısız bulan isimlerin başında gelen SPD milletvekili Florian Post, istifa karrarını doğru bulduğunu ve selamladığını söyledi. Başbakan Yardımcısı ve Federal Maliye Bakanı Olaf Schulz ise Nahles’in istifasını üzüntüye karşıladı. Martin Schulz’un genel başkanlıktan istifa etmesinden sonra SPD Genel Başkanı olarak atanan Scholz “Ülkemiz ve SPD, Andrea Nahles’e çok şey borçlu” dedi.

Almanya’da SPD depremi: Nahles bıraktı

FDP: İSTİKRARSIZ HÜKÜMETE YOL AÇAR
SPD’li Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth ise sosyal medya hesabı Twitter üzerinden “Kamuoyu önünde sana karşı tutumları utanç vericiydi. SPD içindeki bazı isimler utanmalı. Geçmişten gelen yaraları sarmak için sen tüm gücünle çalıştın. Yaptıkların için teşekkürler” paylaşımı yaptı. Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Christian Lindner ise Twitter hesabından Nahles’in istifasının hükümette istikrarsızlığa yol açacağına dikkat çekti. Lindner mesajında Nahles’le ilgili “Samimi ve donanımlı bir siyasetçi. Nahles’e karşı alınan tutum üzerinde iyi düşünülmeli. Onun istifası SPD’de sorulara cevap bulmaz, aksine istikrarsız bir hükümete yol açar” dedi.

False