GeriAvrupa ‘Milleti birbirine düşürmeye çalışan eller aynı’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Milleti birbirine düşürmeye çalışan eller aynı’

‘Milleti birbirine düşürmeye çalışan eller aynı’

Almanya’nın Hanau kentindeki ırkçı terör saldırısının kurbanlarından Fatih Saraçoğlu’nun cenazesi, memleketi Çorum’da toprağa verildi. Cenazeye katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Geçen yıl Yeni Zelanda’da bir olay yaşandı, bu sene Almanya’da. Yeni Zelanda’daki olayın hemen arkasından kiliselere saldırılar başladı. Öyle zannediyorum ki bu olayların arkasında milleti birbirine düşürmeye çalışan aynı eller var” dedi.

HANAU Markt Meydanı’nda düzenlenen cenaze töreninin ardından uçakla Türkiye’ye gönderilen Saraçoğlu’nun cenazesi Esenboğa Havalimanı’nda karşılandıktan sonra kara yoluyla Çorum’un İskilip ilçesine götürüldü. Saraçoğlu için İskilip Ulu Camisi’nde cenaze namazı kılındı. Cenaze namazı öncesi, Saraçoğlu’nun babası Ahmet Saraçoğlu ile ağabeyi Hayrettin Saraçoğlu taziyeleri kabul etti. Cenazeye katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da Saraçoğlu ailesine başsağlığı diledi. Erbaş, İslam’ın, barış, huzur ve kurtuluş dini olduğunu ve Allah’ın, Kur’an-ı Kerim’de, “Dünyada, her yerde insanlar, birbiriyle barışık yaşasınlar, birbirlerinin haklarını gözetsinler” diye buyurduğunu hatırlattı.

‘BU TÜR OLAYLARDAN HERKES ZARAR GÖRÜR’
Kur’an’da, “Kim bir kişiyi haksız yere öldürürse bütün insanlığı öldürmüş gibi olur” buyrulduğunu anımsatan Erbaş, şöyle devam etti: “İşte biz bu ilkeleri tüm insanlığa açıklamaya çalışıyoruz. Almanya’da yaşadığımız bu acı olayda 9 insan bir katilin, bir İslam düşmanının, teröristin ya da onun arkasındaki birtakım mihrakların planları neticesinde hayatlarını kaybetmiştir. Allah hepsine rahmet eylesin. Bütün ülkelerin bu tür planlar, bu tür katillerin yapmış olduğu planlara engel olması gerekiyor. Fatih kardeşimizin cenaze merasiminden sesleniyorum; bu tür olaylar devam ederse bundan sadece ölen insanlar ya da onların yakınları zarar görmez, herkes zarar görür. O mahallede yaşayan her insan, dini inancı, ırkı, milliyeti ne olursa olsun herkes zarar görür. Bunun bilinci içinde olmak gerekiyor.”

‘Milleti birbirine düşürmeye çalışan eller aynı’

‘SALDIRILAR ENGELLENMEDİKÇE ALMANYA’NIN GELECEĞİ KARANLIKTIR’
Dünyada din düşmanlığına karşı bir önlem alınması gerektiğinin altını çizen Erbaş, şunları kaydetti: “Bu olayın yaşandığı başta Almanya olmak üzere yabancı düşmanlığı, İslam düşmanlığı, cami düşmanlığı, camilere saldırı, bunlar için mutlaka tedbir alınması gerekiyor. Geçen yıl Yeni Zelanda’da bir olay yaşandı, bu sene Almanya’da. Yeni Zelanda’daki olayın hemen arkasından kiliselere saldırılar başladı. Öyle zannediyorum ki bu olayların arkasında milleti birbirine düşürmeye çalışan aynı eller var. Bizim inancımızda cami, kilise, havra, masum insanlar, inancı, ırkı ne olursa olsun hepsi masumdur, korunmuştur. Biz bunu anlatmaya devam edeceğiz.” Cenazeden önce de konuşan Erbaş, “Yetkililer tarafından bu saldırılar engellenmedikçe, durdurulmadıkça Almanya’nın geleceği ya da bu olayların olduğu yerlerin geleceği gerçekten karanlıktır diye düşünüyorum. Herkesin tedbir alması ve bu saldırılara son vermesi gerektiğini önem arz ettiğini ifade etmek istiyorum” dedi.

‘Milleti birbirine düşürmeye çalışan eller aynı’

‘ANNESİNİN YANINA GÖMÜLDÜ’
Erbaş’ın cenaze namazını kıldırmasının ardından Saraçoğlu’nun cenazesi, ilçe merkezindeki Hacıkarani Mezarlığı’nda, 10 yıl önce vefat eden annesi Narin Saraçoğlu’nun kabrinin yanına defnedildi. Cenazeye, Saraçoğlu’nun ailesi ve yakınlarının yanı sıra Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, AK Part Çorum milletvekilleri Oğuzhan Kaya ve Erol Kavuncu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, İskilip Kaymakamı Muharrem Eligül, İskilip Belediye Başkanı Ali Sülük, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

SEDAT GÜRBÜZ İÇİN ALMANYA'DA CENAZE TÖRENİ
Irkçı terör saldırısının hedefi olanlardan Midnight nargile kafenin sahibi Sedat Gürbüz için cenaze törene düzenledi. Yedi bin Türk vatandaşının yaşadığı Dietzenbach kasabasındaki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Fatih Camisi’nde kılınan cenaze namazına çok sayıda cemaat hazır bulunarak, Gürbüz ailesini yalnız bırakmadı. Cenaze namazını Sıddık Yıldırım kıldırırken anne Emiş Gürbüz oğlunun tabutuna sarılarak gözyaşlarına hakim olamadı. Cenaze namazına Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Hanau Belediye Başkanı Claus Kaminsky, Dietzenbach Belediye Başkanı Jürgen Rogg, Heudenstam Belediye başkanı Halil Öztaş, Hanau Yahudi Cemaati Başkanı Niko Deeg katıldı. Gürbüz, cenaze namazının ardından Frankfurt yakınlarındaki Dietzenbach kasabasında Müslüman mezarlığında toprağa verildi.

GÜLTEKİN'İN CENAZESİ MEMLEKETİ AĞRI'DA  DEFNEDİLDİ
Hanau Markt Meydanı’nda düzenlenen cenaze töreninin ardından Gökhan Gültekin’in Türk bayrağına sarılı cenazesi, uçakla gönderildiği İstanbul Havalimanı’ndan, aktarmayla Ağrı Ahmedi Hani Havalimanı’na ulaştırıldı. Burada bir grup vatandaş, “İnancımız ve insanlığımız gereği, ırkçılığı lanetliyoruz” pankartını açtı. Cenaze nakil aracına alınan Gültekin’in cenazesi, akşam saatlerinde Eleşkirt ilçesi Tahir beldesindeki baba evine getirildi. Cenazesi belde meydanında kılınan namazının ardından gözyaşlarıyla toprağa verildi. Törene, anne Hüsniye ve baba Behçet Gültekin’in yanı sıra Ağrı Valisi Süleyman Elban, AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, İl Jandarma Komutanı Cemil Lütfi Özkul, Belediye Başkanı Savcı Sayan, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Turgut, İl Emniyet Müdürü Nihat Özen, AK Parti İl Başkanı Abbas Aydın ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sayan, törenin ardından yaptığı açıklamada, ırkçı saldırıyı kınadığını belirterek, “Almanya halkı bundan sorumlu değildir ancak devlet yetkilileri daha hassas davranmalıdır” dedi.

False