‘Mevlana Camii, ortak geleceğimizin nişanesidir’

‘Mevlana Camii, ortak geleceğimizin nişanesidir’

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı Hemmingen beldesinde inşa edilen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Mevlana Camii, ibadete açıldı.

Haberin Devamı

2007 yılında kurulan ve 2 bin 600 metrekarelik alan üzerine inşa edilen Hemmingen DİTİB Mevlana Camii, tek kubbe ve minareden oluşuyor. Yaklaşık 700 metrekare ibadet alanı, 8 metre uzunluğunda tek minaresi, 30 metre yüksekliğinde ve 6 metre çapında cam ana kubbesi ile iki kattan oluşan camide, mescit, toplantı salonu, kütüphane ve dersliklerin yanı sıra gençlere, yetişkinlere ve kadınlara özel lokal gibi hizmet alanları yer alıyor. Mevlana Camii’nin açılış törenine, Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner, DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Hemmingen Belediye Başkanı Thomas Schaefer, Stuttgart DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Musa Uzun, DİTİB yönetim kurulu üyeleri İrfan Saral ve Erdinç Altuntaş, Württemberg DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı İsmet Harbi, Eyalet Bölge Müdürü Ali İpek, DİTİB’e bağlı camilerin dernek başkanları ve din görevlileri ile cemaat katıldı.

‘Mevlana Camii, ortak geleceğimizin nişanesidir’
Hemmingen Belediye Başkanı Thomas Schaefer

Haberin Devamı

FARKLILIKLAR ÖNEMLİDİR
Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan açılış töreninde dernek başkanı Halil Yıldırım, Hemmingen yerel yöneticilerine, belde sakinlerine ve caminin yapımında maddi ve manevi emeği geçenlere teşekkür etti. Ardından caminin dünü ve bugünü konulu sinevizyon gösterimi sunuldu. Herkesin memnuniyetiyle birlikte inşa edilen caminin, belde sakinleri için huzurlu bir yer olmasını dileyen Hemmingen Belediye Başkanı Thomas Schaefer, burada yaptığı konuşmada, “Uzun zamandır üzerinde çalışılan cami bugün hedefine ulaştı. Din özgürlüğünün sağlandığı bir toplumda yaşıyoruz, farklılıklar önemlidir. Birlikte yaşam ve birbirimizi tanımak çok önemlidir. Bir araya gelerek, konuşarak çözülemeyecek hiçbir sorun yoktur. Huzur içerisinde iyi komşuluğumuzun devam etmesi temennisiyle, caminin yapımında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” dedi. Württemberg DİTİB Eyalet Bölge Birliği Başkanı İsmet Harbi de caminin inşasında emeği geçenlere teşekkür etti.

‘Mevlana Camii, ortak geleceğimizin nişanesidir’
DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen

Haberin Devamı

GEÇMİŞLE GELECEK ARASINDA BİR KÖPRÜ
İbadethanelerin bütün insanları kucaklayan ortak mekânlar olduğunu ifade eden DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen ise şunları söyledi: “Camiler, karşılaşma, buluşma, sohbet etme, ortak faaliyet gerçekleştirme yerleridir. Çeşitliliği temsil eder. Camiler herkese açık, herkesin hayatla doldurduğu, hayat verdiği ve insanları kucaklayan ortak mekânlardır. Bu caminin yapım aşamasından gelinen süreye kadar maddi ve manevi destek veren herkese teşekkür ederiz. Ve gelecekte bize destek olacaklara da şimdiden şükranlarımızı sunuyorum. DİTİB olarak yaklaşık 40 yıllık dernek geçmişimiz içerisinde zengin bir çalışma, deneyim ve bilgi birikimi, yarım asrı aşkın süredir bu ülkede kök salmış, inanç, kültür ve deneyim bakımından zengin bir çalışma ve hizmet alanına sahibiz. Almanya’nın en büyük Müslüman dini cemaati olan DİTİB, daima burada yaşayan Müslümanların ve toplumun bir bütün olarak refahını ve huzurunu göz önünde bulunduran bir cemaattir. DİTİB, bireye, dini cemaate ve kamu yararına hizmet eden, yasal, din hizmetleri ve sosyal hizmetler sunan bir kuruluştur. Bu yeni inşa edilen cami, geçmiş ve gelecek arasında bir köprü, Almanya’daki ortak geleceğimizin bir nişanesidir.”

‘Mevlana Camii, ortak geleceğimizin nişanesidir’
Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner

Haberin Devamı

Stuttgart Başkonsolosu Erkan Öner de “Sizlerle birlikte uzun zamandır yapılan çalışmalar nihayetinde bugün caminin açılışına katılmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Caminin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederim. Cami ziyaretine geldiğimde heyecanla yapılacaklar anlatıldığında çok mutlu oldum. Sizlerin fedakârlıkla yapmış olduğunuz çalışmalarla bu cami inşa edildi. Yerel makamların da bu çalışmada verdikleri desteği, Türk ve Alman dostluğu olarak algılıyor, teşekkür ediyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından Hemmingen DİTİB Mevlana Camii açılış kurdelesi dualar eşliğinde kesildi.

‘Mevlana Camii, ortak geleceğimizin nişanesidir’
‘Mevlana Camii, ortak geleceğimizin nişanesidir’
‘Mevlana Camii, ortak geleceğimizin nişanesidir’

 

Haberle ilgili daha fazlası: