Mario Draghi’ye Alman Devlet Nişanı

Mario Draghi’ye Alman Devlet Nişanı

Almanya, Avrupa Merkez Bankası eski Başkanı Mario Draghi’ye devlet ‘Liyakat Nişanı’ verdi. Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, törende yaptığı konuşmada hizmetlerden dolayı Draghi’ye teşekkür etti:

Haberin Devamı

“SİZ Euro para biriminin fırtınalı dönemlerinde Avrupa’yı ve ortak para birimini kurtardınız. Avrupa’yı bir arada tutmayı başardınız. Bu çabanızla siz, Avrupa’ya katkıda bulundunuz. Çok bilinçli bir şekilde söylüyorum, bu çabanızla ülkeme de harika hizmetler yaptınız, katkılar sundunuz.” Bellevue’de düzenlenen törene Başbakan Angela Merkel de katıldı.

Mario Draghi’ye Alman Devlet Nişanı

Uzun yıllar Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı görevini yürüten Draghi’den önce bu görevde bulunan Jean Claude Trichet ve Wim Duisenberg de Almanya’da son derece saygın olan ‘Liyakat Nişanı’na layık görülmüşlerdi.
Draghi, görev yaptığı dönemde sıfır faiz politikası uyguladı. Onun bu politikalarını Almanya’da çok sert eleştirenler de oldu. FDP Federal Meclis milletvekili Michael Theurer ise Draghi’nin sıfır faiz politikaları yüzünden küçük yatırımcı ile emeklilerin büyük kayıplar yaşadığını belirterek ‘Liyakat Nişanı’ verilmesini eleştirdi.

Haberle ilgili daha fazlası: