Lufthansa ile Ver.di arasında mutlu son!

Güncelleme Tarihi:

Lufthansa ile Ver.di arasında mutlu son
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 05, 2022 13:00

Lufthansa ve Ver.di sendikası, yaklaşık 20 bin Lufthansa yer hizmetleri personelinin geçen hafta yaptıkları 1 günlük uyarı grevinden sonra ücret artışı üzerinde anlaşmaya vardı. Bu, şimdilik grev tartışmalarının masadan kalktığı anlamına geliyor.

Haberin Devamı

LUFTHANSA ile Ver.di, toplu sözleşme müzakerelerinin üçüncü turunda, Lufthansa yer hizmetleri personeli için he riki tarafı da memnun eden yeni bir ücret sözleşmesi üzerinde anlaştılar. Lufthansa AG İnsan Kaynakları Başkanı ve Çalışma Direktörü Michael Niggemann, görüşmelerle ilgili olarak “Çalışanlarımız için iyi bir çözüm bulabildiğimiz için mutluyuz. Yüksek maaş artışları konusunda anlaştık. Bu sayede çalışanlarımıza karşı sosyal sorumluluğumuzu yerine getiriyor ve işveren olarak çekiciliğimizi de güvence altına alıyoruz. Salgının ve konjonktürel yapıdaki belirsizliğin neden olduğu, hâlâ yüksek maliyetler göz önüne alındığında, ücret artışını birkaç aşamaya yaydık ve 18 ay vadeli bir planlama oluşturduk” dedi.

‘BU İYİ BİR SONUÇ’
Ver.di Başkan Yardımcısı ve baş müzakereci Christine Behle de sonuçtan memnun olduğunu ifade ederek, “Bu iyi bir sonuç, çünkü enflasyon bazlı artış ve ek bir reel ücret artışı içeriyor. Ayrıca, artışların Lufthansa’nın başlangıçta planladığı gibi sonuç odaklı (yıl sonunda kâra bağlı olarak) olmaması da özellikle olumlu bir gelişme” dedi. Buna göre yeni toplu tarif sözleşmesi üç basamaklı bir ücret artışı sağlıyor. Çalışanlar, -geriye dönük olarak- 1 Temmuz 2022’den itibaren aylık 200 Euro artış alacaklar. 1 Ocak 2023’ten itibaren yüzde 2.5 daha, ancak ayda en az 125 Euro ve 1 Temmuz 2023’ten itibaren de yüzde 2.5’luk bir artış alacaklar. Toplu iş sözleşmesinin süresi 18 ay olarak belirlendi. Anlaşma her iki tarafın komisyonlarının ve üyelerinin onayına sunulacak.

Haberin Devamı

LUFTHANSA’YA 35 MİLYON EUROYA MAL OLDU
Yer hizmetleri personeliyle ilgili varılan anlaşma grevlerin şimdilik masadan kalktığı anlamına geliyor. Geçen hafta Lufthansa’nın ana merkezleri Frankfurt ve Münih başta olmak üzere büyük kentlerde yüksek sezonun tam ortasında yapılan bir günlük grev, 1000’den fazla uçuş iptaline sebep oldu. Lufthansa CFO’su Remco Steenbergen’in açıkladığı gibi, grev Lufthansa’ya yaklaşık 35 milyon Euro’ya mal oldu. Anlaşmaya varılamaması durumunda, Ver.di müzakerecisi Behle, yoğun seyahat zamanlarında yeni grev tehdidinde bulunmuştu. Lufthansa AG İnsan Kaynakları Başkanı ve Çalışma Direktörü Michael Niggemann, kokpit ve kabin çalışanları ile ilgili yapılacak müzakerelere ilişkin olarak da, Lufthansa yönetiminin bir anlaşmaya varma konusundaki istekliliğini teyit ederek, burada da herkesi memnun edecek çözümlerin bulunabileceğinden emin olduğunu ifade etti.