Kurallar daha da sertleşecek

Kurallar daha da sertleşecek

Almanya’da yeni korona önlemleri yolda. Dışarıda maske, eğlence yerlerine saat sınırlaması, içki yasağı, özel eğlencelere katılımcı sınırı yeni önlemler arasında. Hükümet ne pahasına olursa olsun ekonomide ve eğitimde ikinci bir kapanmayı önlemek, korona önlemlerinde yeni tedbirler için geçerli değer sınırını değiştirmek istiyor.

Haberin Devamı

ÜLKE genelinde geçerli uygulamaya göre son 7 günde 100 bin nüfus başına vaka sayısının 50’yi aştığı kent ve ilçeler riskli bölge ilan ediliyor. 50’yi aşan yerlerde tedbirler sertleştiriliyor. Restoran, kafe ve barlar 22.00 veya 23.00’den itibaren kapatmak zorunda. Bu saatlerden itibaren içki yasağı geçerli. Özel eğlenceler en fazla 5 kişiyle sınırlanıyor. İnsanların kalabalık olduğu yerlerde ve dışarıda da maske takma zorunluluğu bulunuyor. Şimdi 50 sınırı 35’e indirilmek isteniyor. Son 7 günde 100 bin nüfus başına vaka sayısının 35’i geçmesi durumunda yeni tedbirler devreye girecek. Restoran, kafe ve barların kapanma saatleri ve içki satış saatlerinde değişiklik planlanıyor. Özel eğlencelere ve etkinliklere katılımcı sayısı daha sınırlandırılacak. Başbakan Angela Merkel bugün 14.00-16.00 saatleri arasında eyalet başbakanlarıyla yapacağı toplantıya bu taslakla gidiyor. Merkel ve eyalet başbakanlarının ilk kez yüz yüze bir araya geldiği toplantıda en tartışmalı konu ise riskli bölgelerden gelenlere geceleme yasağı.

Haberin Devamı

KARANTİNA TAKİP EDİLECEK
Bulaş zincirini takip çok sıkı uygulanacak. Bu zinciri artık takip edemeyen sağlık idareleri zaman kaybetmeden durumu eyalete, eyalet yetkilileri de hemen Robert Koch Enstitüsü’ne bildirecek. Robert Koch Enstitüsü zincir takibini yeniden sağlamak için destek verecek. Riskli yabancı ülkelerden gelenlere 7 Kasım’dan itibaren 10 gün karantinaya girecek. Elinde negatif testi olanlar en erken 5 gün sonra karantinadan çıkabilecek. Riskli ülkelerden gelenler bağlı bulundukları sağlık idarelerini bilgilendirecek. Böylece karantina takip edilebilecek.

Haberle ilgili daha fazlası: