KRV’de hükümet yarın kuruluyor

Güncelleme Tarihi:

KRV’de hükümet yarın kuruluyor
Oluşturulma Tarihi: Haziran 26, 2022 13:00

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yapılan eyalet parlamentosu seçimlerinden yaklaşık 6 hafta sonra CDU ile Yeşiller arasındaki koalisyon hükümeti yarın kuruluyor.

Haberin Devamı

GEÇEN hafta her iki parti de koalisyon sözleşmesinde uzlaşmaya vardıklarını duyurmuştu. Hafta sonu yapılan partilerin kurultayında, delegeler koalisyon sözleşmesine onay vererek yeni hükümetin yolunu açtı. Yeşiller Partisi’nin kurultayında, sözleşmede iklim korumaya yönelik çalışmalar olmamasını eleştiren Yeşiller Gençlik Teşkilatı ‘Hayır’ oyu kullandı. Ancak yapılan oyalama sözleşme, delegelerin yüzde 85 oyuyla kabul edildi. CDU kurultayında ise büyük çoğunluk sözleşmeye ‘Evet’ dedi. Yapılan oylamada 580 delegeden sadece 4’ü karşı oy kullandı. Koalisyon sözleşmesi yarın imzalanacak. Eyalette ilk kez CDU-Yeşiller koalisyonu kurulacak.

KABİNE ÇARŞAMBA GÜNÜ TANITILACAK
CDU’lu Hendrik Wüst başbakanlığında kurulacak yeni hükümet, yarın eyalet parlamentosunda yapılacak oylamadan sonra göreve başlayacak. CDU ve Yeşiller, 195 sandalyeli parlamentoda 115 milletvekiline sahip. Çarşamba günü ise yeni kabinede yer alacak bakanlar tanıtılacak. Koalisyon sözleşmesine göre CDU 8, Yeşiller partisi ise 4 bakanlık alacak. Yeşiller Partisi kimlerin bakan olacağını açıklarken, CDU çarşamba günü bakanlarını kamuoyuna duyuracak. Yaklaşık 8 ay önce Berlin’den Kuzey Ren Vestfalya’ya giderek Eyalet Göç ve Uyum Bakanlığı Müsteşarlığı’na getirilen CDU’lu Gonca Türkeli-Dehnert’in yeniden görevlendirilip görevlendirilmeyeceği de merak ediliyor. Berlin’de Göç ve Uyum Bakanlığı’nda uzun yıllar çalışan Gonca Türkeli-Dehnert, Kuzey Ren Vestfalya’ya gitmeden önce Almanya Uyum Vakfı Genel Müdürü olarak görev alacaktı. 15 Mayıs’ta yapılan seçimlerde CDU yüzde 35.7, Yeşiller ise yüzde 18.2 oranında oy almıştı.