GeriAvrupa Krizin galibi Türkiye olacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Krizin galibi Türkiye olacak

Krizin galibi Türkiye olacak

Türkiye ile Almanya arasında ‘hava köprüsü’ rolünü üstlenen SunExpress’in Üst Yöneticisi Max Kownatzki, Türkiye’nin, Kovid-19 salgını sürecinde tatil için en doğru yer olduğunu söyledi. Kownatzki, “Krizin galibi, ‘güvenli, hijyenik ve uygun maliyete karşılık yüksek değer sunan ülkeler’ olacak. Türkiye’nin de bu krizi başarıyla atlatan ülkeler arasında olacağına eminim” dedi.

Krizin galibi Türkiye olacakTÜRK Hava Yolları (THY) ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress’in Üst Yöneticisi Max Kownatzki, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Almanya ziyareti öncesi, turizm ve havacılık sektörlerine açıklamalarda bulundu. Nisan ayında şirketin üst yöneticiliğine getirilen Kownatzki, SunExpress’in Kovid-19 salgınına ilişkin seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından İzmir, Ankara ve Antalya’dan dış hat uçuşlarını kademeli başlattığını anımsattı. Uçuşlara ilgi ve talebin beklentilerin üstünde olduğunu belirten Kownatzki, şunları söyledi:
“Hem iç hem dış hat uçuşlarımızda yolcu sayısında ciddi bir artış olduğunu görüyoruz. Yolcularımızın da bizim kadar uçmayı özlediğini ve bize güvendiklerini görmek mutluluk verici. Dış hat uçuşlarında salgın öncesi seviyeye ulaşmak ülkelerin karşılıklı seyahat yasaklarını kaldırmasına bağlı. Birçok ülkede sektör tarafından uygulanması mümkün olmayan kararnameler çıkarıldığı ve salgının yayılmasına karşı alınacak önlemler gecikti. Türk hükümeti, sürecin en başından beri şeffaf bir iletişimle mevcut durumu ve ulaşılmak istenen hedefin ne olduğunu kamuoyuyla paylaştı. Sektör özelinde ise hava yollarında dünyanın önde gelen hijyen standartlarını sağlamak için endüstri uzmanlarıyla çalışmalar yaptık. Bir Türk-Alman şirketi olarak, çoğu hava yolunun Avrupa veya Amerika’daki kurumlar aracılığıyla uyguladığı standartların ötesine geçtik.

‘GERİ BİLDİRİMLER ÇOK OLUMLU’
“Kovid-19 sonrası seyahat trendlerine göre Avrupa’nın birçok yerinde ekonomik toparlanma zaman alacak. Krizin galibi, ‘güvenli, hijyenik ve uygun maliyete karşılık yüksek değer sunan ülkeler’ olacak. Türkiye’nin de bu krizi başarıyla atlatan ülkeler arasında olacağına eminim. Türkiye krizlere karşı dirençli, zor zamanlardan daha da güçlenerek çıkan bir ülke. Güçlü olduğu kadar benzersiz bir turizm potansiyeli ve profesyonel bir altyapısı var. Geçmişte terör ve komşu ülkelerde yaşanan savaşların bile güneşlenmek, denize girmek, Türk lezzetlerini denemek veya tarihi ve kültürel mirasları görmek için Türkiye’yi ziyaret etmek isteyenleri durduramadığını gördük. Avrupa’nın en büyük tur operatörleriyle çalışıyoruz. Özellikle Türkiye konusunda uzmanlaşmış olan iş ortaklarımızdan aldığımız geri bildirimler, uzun vade için çok olumlu. Avrupalı misafirlerimiz Türkiye’nin iklimini, tatil bölgelerini çok beğeniyor. Yasakların kaldırıldığı Avrupa ülkelerinden zaten Türkiye’ye turist getirmeye başladık, yasaklar kalktıkça da daha fazla turist getireceğiz.”

Krizin galibi Türkiye olacak
‘TÜRKİYE PAZARINA ODAKLANACAĞIZ’
Şirketin yan kuruluşu SunExpress Almanya’nın kapatılmasına da değinen Kownatzki, salgın nedeniyle 2020 hedeflerini yeniden gözden geçirmek zorunda kaldıklarını ifade etti. Kownatzki, şirketin iki ülke arasında ‘en büyük hava köprüsü’ olduğuna işaret ederek, Türk turizmine desteklerinin devam edeceğinin altını çizdi: “Bu bağlamda, tüm çabamızı ve gücümüzü temel faaliyet alanımız olan yere, yani Türkiye’ye yoğunlaştırmak ve Türk turizminin daha da güçlü bir ortağı olmak için bu kararı aldık. Tamamen Türkiye pazarına odaklanmaya karar verdik. Avrupa ile Mısır, Bulgaristan ve İtalya gibi diğer turistik bölgeler arasındaki operasyonlarımızı durdurduk. Türk yolcularımızı Almanya’dan Anadolu şehirlerine direkt uçuşlarla getirerek onları memleketlerine ve sevdiklerine kavuşturmaya ve Avrupa’yı Türkiye’ye bağlamaya odaklandık. SunExpress, daima Türk turizminin güçlü ve güvenilir bir havacılık ortağı olmaya devam edecek. Bu konumumuzu, kriz önümüzdeki dönemde nasıl gelişirse gelişsin koruyacağız. Avrupa’da Türkiye’yi tanıtan bir reklam kampanyası başlattık. Ben de dahil olmak üzere insanlar karantina döneminde gerçekten bunaldılar, artık güzel bir plajda şezlonglarına uzanmak istiyorlar. Türkiye, bu hayalleri gerçekleştirmek için kesinlikle en doğru yer. Hem Türk turizminin hem de şirketimizin eskisinden daha güçlü konuma geleceğinden hiç şüphemiz yok.”
Krizin galibi Türkiye olacak

False