GeriAvrupa Korkulan oldu... Virüs Almanya’ya ulaştı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Korkulan oldu... Virüs Almanya’ya ulaştı!

Korkulan oldu... Virüs Almanya’ya ulaştı!

Çin’in Vuhan şehrinden yayılan ve 106 kişinin hayatını kaybettiği yeni tip koronavirüs, Almanya’da da ortaya çıktı. Adı açıklanmayan hasta, Münih’te üniversite kliniğinde karantinaya alındı.

BAVYERA Eyaleti Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, erkek hastanın Starnberg’de yaşadığı, şu an durumunun iyi olduğu ve izlendiği belirtildi. Bavyera Eyalet Sağlık Bakanı Melanie Huml ile Bavyera Eyalet Sağlık Dairesi Başkanı Andreas Zapf da virüsün ortaya çıkmasından sonra bir basın toplantısı düzenledi. Huml, “Durum ciddi. Ancak korkuya kapılmaya gerek yok. Her türlü önlemi alıyoruz” dedi. Bir soru üzerine Bakan Huml, havaalanlarında yolcuların ateşinin ölçülmesinin ne kadar doğru olup olmadığının tartışmalı olduğunu belirtti. Sağlık Dairesi Başkanı Zapf ise şunları söyledi: “33 yaşında olan hasta, virüsü çalıştığı firmanın eğitim seminerine gelen Çinli bir kadından kapmış. Çinli kadın hasta olduğunu belirtip 23 Ocak’ta Çin’e dönmüş. Pazartesi de firmaya virüsü kaptığını bildirmiş. Hastaya da virüs geçen hafta bulaşmış. Hastanın klinik durumu iyi. Dün (pazartesi) işe gitmiş ve çalışmış. Hastayla temas halinde olan aile fertleri, seminere katılanlar ve firmadaki iş arkadaşları dahil 40 kişi kontrolden geçti. Firma çalışanları arasında başka hiç kimsede şimdiye kadar koronavirüs taşıdığına ilişkin bir belirtiye rastlanmadı. Hasta klinikte ayrı bir odada ve izole edilmiş biçimde izleniyor” dedi.

Korkulan oldu... Virüs Almanya’ya ulaştı

‘HASTA SAYISI ARTABİLİR’
Almanya’da paniğe yol açan virüsün yayılma riskinin çok düşük olduğunu açıklayan Robert Koch Enstitüsü yetkilileri, virüsü taşıyan hastayla temasta bulunan kişilerin de tespit edilip kapsamlı bir şekilde aydınlatıldığı, olası belirtiler, hijyen önlemleri ve hangi yollarla virüsün bulaşacağına ilişkin bilgilerin verildiği açıklandı. Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Martin Hoch ise yaptığı açıklamada, virüs taşıyanların sayısının artabileceğine işaret ederken, “Hasta olanlardan uzak durun. Mutlaka ellerinizi sabunla yıkayın” tavsiyesinde bulundu.
Virüs, AB ülkeleri arasından Almanya’nın dışında Fransa’da da üç kişide ortaya çıktı. İlk olarak 12 Aralık’ta Vuhan’da tespit edilen koronavirüs salgını nedeniyle Çin genelinde can kaybı 106’ya, virüsün bulaştığı kişi sayısı 4 bin 515’e yükselmişti.

 

False