Konut fiyatındaki artışı salgın da durdurmadı

Konut fiyatındaki artışı salgın da durdurmadı

Almanya Merkez Bankası aylık raporuna göre, büyük şehirlerdeki konut fiyatları korona salgını döneminde de artmaya devam etti. Şubat ayı raporunda değerlendirme yapan Merkez Bankası konut uzmanları, “Şehirlerdeki konut fiyatları artmaya devam ediyor. Uzun vadede ekonomik ve demografik etkili faktörlerle örtüşmeyen seviyede” dedi.

Haberin Devamı

MERKEZ Bankası’na göre konut fiyatları bazı bölgelerde değerinden çok yüksek. Raporda, konut fiyatlarının yüzde 15 ila 30 arasında değerinden fazla olduğu ifade edildi. Merkez Bankası uzmanları, korona salgınıyla konuta yönelik talebin de arttığını ve talep artışına paralel olarak fiyatların da yükseldiğine dikkati çekti. Rapora göre salgınla birlikte özellikle şehir dışındaki yerleşim yerlerine de ilgi arttı.
Konut alımına yönelik artan ilginin kalıcı olacağının tahmin edildiği belirtilen Merkez Bankası raporunda uzmanlar, özellikle salgın kısıtlamalarının evin önemini ve konut ihtiyacını artırdığını ifade etti. Raporda, “Salgın ve düşük faiz nedeniyle konut, gelecek dönemde de cazip yatırım alanı olmaya devam edecek” denildi. Salgının en yoğun olduğu 2020 yılında 350 binden fazla konut inşaatına izin verildiği ve bunun da ortalamanın üstünde olduğu ifade edildi.