Köln'deki NSU saldırısını araştıran savcı 'ihmal'i kabul etti

Kölndeki NSU saldırısını araştıran savcı ihmali kabul etti

Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) tarafından 14 yıl önce Köln’deki bombalama olayı yeniden gündeme alındı. Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Meclisi’nde oluşturulan NSU cinayetlerini araştırma komisyonu olayla ilgili hayatta kalan birkaç kişiyi dinlemeye başladı. Komisyon ilk olarak zamanın savcısı Hans-Bernhard Jansen’ı dinledi. Savcı Hans-Bernhard Jansen komisyondaki ilk ifadesinde hata yaptıklarını kabul etti.

Haberin Devamı

Savcı Jansen, Köln Probsteigasse bombalama olayında doğrudan ilgili olmadığını ifade ederek şimdi hayatta olmayan o zamanda olayın savcılığını yapan kişinin kendisini sadece bilgilendirdiğini söyledi. Fakat buna rağmen olaydan beş ay sonra davayı kapatmanın bir ‘ihmal’ olduğunu kabul etti. Jansen, 2006 yılında yani beş yıl sonra belgelerin ihmal edilmesini de ‘büyük hata’ olarak kabul etti. Şimdi emekli olan Jansen, böylece çok sayıda delil olabilecek belgenin artık mevcut olmadığını doğrulamış oldu.

Belgelerin saklanmasından sorumlu birim görevlisi Karl-Heinz Schlotterbeck ise belgelerin saklanması için sebep olmadığını söyledi. Kendisinin olaya sonradan dahil olduğunu ve patlamadaki sıcaklık nedeniyle DNA izlerinin kaybolduğunu düşündüğünü ifade etti.

Haberin Devamı

76 yaşındaki emekli savcı Ocak 2001’de İran Alman melezi 19 yaşında bir bayanın ağır yaralandığı patlamanın kendileri için sıradan ve siyasi boyutu olmayan bir olay olduğunu vurguladı. Yaşlı savcı yabancı düşmanlığının o zaman için konu dahi olmadığını belirtti. Verdiği bilgide istihbarat birimlerinin olaydan haberdar edildiği fakat aşırı sağa dair herhangi bir bilgi ellerine ulaşmamış. Probsteigasse’deki patlamanın ardından 2004 yılında bu seferde Köln Keupstr’de bomba patlamış ve 10 kişi ölmüştü.

Olayın NSU cinayetleri serisi olabileceği ancak 2011 yılında ilgili savcının bombalama şeklini nasyonal sosyalistlerinkine benzetmesi ile anlaşılmış ve dava tekrar gündeme alınmıştı. KRV NSU cinayetlerini araştırma komisyonu da çalışmalarında aydınlatılamayan konuda o zamanın araştırmalarını da sorgulamak istiyor. Uzmanlar 76 yaşındaki Jansen’in sorgulamadaki tavrını ‘sönük bir rol’ olarak gördüğünü vurgulayarak tavrın anlaşılmazlığını söyledi.

Haberle ilgili daha fazlası: