Köln Keup Caddesi'nde yeni yönetim tanıtıldı

Köln Keup Caddesinde yeni yönetim tanıtıldı

Almanya'nın Köln kentinde, Türk esnafın yoğun bulunduğu Keup Caddesi'nin sivil toplum kuruluşu Esnaf Birliği'nin (IG Keupstraße) yeni yönetimi Köln/Mülheim Belediye Başkanı Norbert Fuchs ve Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin’in de katıldığı toplantıyla tanıtıldı.

Haberin Devamı

Keup Caddesi Esnaf Birliği sözcüsü Hubert Krieger toplantıda, Meral Şahin’in yeniden başkanlık görevini üstlendiğini, başkan yardımcılığına Ahmet Erdoğan'ın getirildiğini, yönetim kuruluna ise İsmet Büyük, Muhammed Ayaydın ve Şahin Kocaoğlu’nun seçildiğini bildirdi. Keup Caddesi'ndeki bir restoranda düzenlenen toplantıda, Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, başkonsolosluk olarak caddeye destek vermeye devam edeceklerini söyledi. Engin, yeni yönetime başarılar diledi.

Köln Keup Caddesinde yeni yönetim tanıtıldı

“ALMAN DEVLETİNE DÜŞEN GÖREVLER VAR”

Keup Caddesi'ne 2004 yılında aşırı sağcı NSU terör örgütü tarafından çivili bomba bırakılmış ve saldırıda 22 kişi yaralanmıştı. Münih'te görülen NSU davasında Keup Caddesi'nin bombalanması da ele alınıyor. Konuşmasında bu konuya değinen Keup Caddesi Esnaf Birliği Başkanı Meral Şahin, “Olayın aydınlanması için Alman devletine görevler düşmektedir. Kaybolan dosyalar var. Onların yerine gelmesi mümkün değil. Ama biz, bir sivil toplum baskısı yaratmaya çalışıyoruz. Alman hukuk sisteminde kendimizi emniyette hissediyoruz. Fakat geçmişteki hataların ortaya çıkarılması için baskı oluşturmamız gerekiyor. Yedi yıl boyunca hiçbir baskı yapılamadığı için bazı şeyler arkaya atıldı. Devletin kendisini sorumlu hissetmesi konusunda biraz daha etkili olduğumuzu düşünüyorum. Baskı yapmak, uyarmak, duyarlılık oluşturmak en büyük görevimizdir” dedi.

Haberin Devamı

Meral Şahin, ırkçılığa karşı düzenlenen Birlikte Festivali’nin bu yıl 14 Haziran’da yapılacağını da belirtti.

“SALDIRININ ARKA PLANI AYDINLATILMALI”

Mülheim Belediye Başkanı Norbert Fuchs ise, “Son üç- dört yılda dernek yönetimiyle yakın ve pozitif çalışmalar yaptık. Bombalı saldırının da etkisiyle caddenin imajı tam pozitif değil. Derneğin en önemli görevlerinden biri kent yönetimiyle birlikte bu imajın düzeltilmesi. NSU saldırısının arka planının aydınlatılması da çok önemli. Saldırının arka planı hâlâ belirsiz. Ben, NSU saldırganının Thüringen’den buraya bisikletle gelip, tek başına buraya bomba koyup patlattığına inanamıyorum. Burada, arka planda yardımcısı bulunuyor olması lâzım. Bu arka planın ortaya çıkarılması önemli” diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: