Kırımlı Ömer Ümerov vefat etti

Güncelleme Tarihi:

Kırımlı Ömer Ümerov vefat etti
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 04, 2022 10:17

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaştan sonra 9 Mart 2022 günü ailesi ve iki kızıyla birlikte Almanya’ya gelen Ömer Ümerov (60) Köln’de hayatını kaybetti. Ümerov, Ukrayna’nın Herson kentinden 6 gün süren tehlikeli yolculuktan sonra Köln’e ulaşmıştı.

Haberin Devamı

IGMG’ye bağlı Köln Ömerül Faruk Camii’nde bir süre kalan Kırım Türklerinden Ömer Ümerov, daha sonra Kalk Kuba Camii’nin misafirhanesinde kalıyordu. Ukrayna savaşından dolayı tamamı kadın ve çocuk toplam 19 kişiyle birlikte gelen Kırım Tatarlarından iş insanı Ömer Ümerov, uzun süredir kanser tedavisi görüyordu. Kırım Milli Meclis Almanya Temsilcisi Ahmet Özay, Ümerov’un, Ukrayna’nın Herson kentinde tekstil işi yaptığını, savaş nedeniyle geldiğini bildirdi. Özay’ın verdiği bilgiye göre Ümerov’un naaşı, 5 Ağustos 2022 Cuma günü saat 08.30’da Köln’e bağlı West Friedhoff Bocklemünd Müslüman mezarlığına defnedilecek.
İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Köln Bölge Başkanı Ali Bozkurt, savaş mağduru Ukraynalılara hem Köln’de hem teşkilatın başta Berlin ve diğer şehirlerinde kapılarını açtıklarını söyledi. Bozkurt, “Teşkilat olarak cenazeyle alakalı işlemlerle ilgilendik. Allah rahmet eylesin. Cuma günü cenaze namazını kıldırarak defnedeceğiz” dedi.