GeriAvrupa Kampanya’yı Türk işletmeci başlattı... 18 Ocak’ta...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kampanya’yı Türk işletmeci başlattı... 18 Ocak’ta...

Kampanya’yı Türk işletmeci başlattı... 18 Ocak’ta...
Abone Olgoogle-news

Almanya’da koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirlerden etkilenen dükkân, restoran, kafe, berber ve güzellik salonları gibi işletmelerin sahipleri, tedbirler kapsamında işletmelerin kapalı tutulmasını protesto etmek amacıyla 18 Ocak’ta iş yerlerini açacak.

SOSYAL medyada ‘biz açıyoruz’ etiketiyle başlatılan kampanya yoğun ilgi görüyor. Krefeld kentinde 2 yıldır kozmetik salonu işleten Macit Uzbay (39), işletme sahiplerinin zor durumda olduklarını belirterek, “Sesimizi çıkartmazsak kimse bizi duymayacak. Hangi sıkıntılar yaşadığımızı kimse bilmiyor” dedi. Protesto için iş yerlerini açma kampanyasını başlatanlardan Uzbay, kasımdan beri iş yerini kapalı tuttuğuna işaret ederek, Kovid-19 önlemlerinin hazirana kadar uzatılacağının bile konuşulduğunu söyledi. Uzbay, “Biz bir yere kadar dayanabiliriz. Zor durumdayız. Kampanyayı canım sıkıldı diye başlatmış değilim” ifadesini kullandı. Ülke genelinden binlerce işletme sahibinin kendisine elektronik posta göndererek ve telefonla arayarak destek verdiğini anlatan Uzbay, “Arayanlar ‘Ben de iflas etmek üzereyim, dükkânımı açacağım’ dediler. Almanya’da işletmeler zor durumda olmasaydı kampanya bu kadar ses getirmezdi” diye konuştu.

Kampanya’yı Türk işletmeci başlattı... 18 Ocak’ta...
‘CEZAYI GÖZE ALDIM’
Uzbay, işletmesini bugün açmayı planladığını ancak avukatlarla konuşup yasal sebeplerden dolayı bu tarihi bir hafta erteleyerek 18 Ocak’a aldıklarını söyledi. Kampanyaya ülke genelinde çok sayıda işletmenin katılmasını beklediğini belirten Uzbay, “Ben açacağım. Dükkâna polis ve yetkililer gelir. ‘İş yerinizi kapatın’ diyecekler. 2 bin 500 euro para cezası var dükkânı açmanın. Bunları göze aldım. Ondan sonra mahkemeye çıkarım. Orada devlet bana niye kapalı olduğumuzu gerekçeleriyle anlatsın” şeklinde konuştu. Uzbay, ocak ayının özellikle küçük işletmeler için çok daha zor geçeceğini, ayın ortasına gelindiğini, kiranın ve diğer giderlerin ödenmesi gerektiğini, devletin ocakda yardımda bulunup bulunmayacağının da henüz belli olmadığını kaydetti.
İşveren birlikleri ise işletmelere kampanyaya katılmama ve yasalara uyma çağrısında bulundu. Almanya’da 2 Kasım’da alınan Kovid-19 tedbirleri kapsamında dükkân, sinema, opera ve konser salonları kapalı tutuluyor, spor salonları, yüzme havuzları, eğlence alanları, masaj ve kozmetik salonları gibi işletmeler hizmet vermiyor. Restoran, kafe ve barlar ise paket servisi yapabiliyor.
Kampanya’yı Türk işletmeci başlattı... 18 Ocak’ta...

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle