Kadınlar göç hikâyelerini anlattı

Güncelleme Tarihi:

Kadınlar göç hikâyelerini anlattı
Oluşturulma Tarihi: Ocak 31, 2023 11:48

Almanya’nın Nürnberg kentinde çalışmalarına başlayan Bavyera Göçmen Kadınlar İnisiyatifi, 2023 yılının ilk etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinlikte, kadınlar göç hikâyelerini anlattı.

Haberin Devamı

İLK etkinlikte, çocukken Almanya’ya göç etmiş kadınların hikâyelerinden yeni göç etmiş kadınların hikâyelerine zamanda bir yolculuk yapıldı. Birlik ve dayanışmadan güç doğacağı vurgulanan etkinlikte, göçü anlatan slayt gösterisi de yapıldı. Nürnberg Eğitim Ataşesi Dr. Mune Savaş’ın da katıldığı etkinlikte davetliler, anlatılan hikâyeleri dinlerken kimi zaman güldü kimi zaman da duygulu anlar yaşadı. Nürnberg Belediyesi Kültür Dairesi’ne bağlı kültür evlerinden Loni Ubler Haus’da gerçekleştiren etkinlikte konuşan inisiyatifin kurucusu Ebru Sarı, “Toplumsal yaşamın tüm alanlarından kadınlara yönelik ayrımcı yasalar ile kadınları yoksullaştıran, sosyal ve kültürel yaşamın dışına iten sosyal kısıtlamalara son verilmesine, kadınların rahat iş yaşamına katılmasına, meslek öğrenmesini kolaylaştıran önlemlerin alınmasına, göçmen kadınların entegrasyon ve uyumunu kolaylaştıran tedbirlerin alınmasına yönelik projeler hazırlamayı hedefliyoruz. Kadınların toplumsal yaşama katılmasını sağlayacak etkinlikler düzenlerken, kadına yönelik yapılan şiddete karşı birlik ve dayanışma içerisinde hareket edilmesi için çalışmalar yapacağız” dedi.

Kadınlar göç hikâyelerini anlattı

Arzu Mumcu İlarslan, Ebru Sarı

Haberin Devamı

ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ VERDİ
Etkinlikte, Bavyera Göçmen Kadınlar İnisiyatifi’nin 2023 yılında yapmayı planladığı çalışmalar hakkında bilgi veren Ebru Sarı ve Arzu Mumcu İlarslan, ilk olarak çocuklar için Türkçe-Almanca masal okuma, Almanca drama atölyesi, belgesel film gösterimi ve söyleşisi, online okul seçimi ve sosyal haklarla ilgili seminerler, hareket atölyesi, kitap kulübü, ücretsiz Almanca kursu ve çalışma atölyeleri olacağını söyledi. İnisiyatifin ilk etkinliğine misafir konuşmacı olarak Kuzey Bavyera Türk-Alman Kadınlar Kulübü Onursal Başkanı Gülseren Suzan Menzel, Aysel Aydın ve Eylem Balaban katıldı.

Kadınlar göç hikâyelerini anlattı

Program sonunda Eylem Balaban ve Onur Serindağ’ın müzik ziyafeti büyük bir beğeniyle dinlendi.

BAKMADAN GEÇME!