GeriAvrupa İsveç ve Norveç de katıldı: AB’den bağımsız ordu büyüyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsveç ve Norveç de katıldı: AB’den bağımsız ordu büyüyor

İsveç ve Norveç de katıldı: AB’den bağımsız ordu büyüyor
Abone Olgoogle-news

Fransa’nın öncülüğüyle ortaya çıkan, aralarında Almanya ve İngiltere’nin de bulunduğu Avrupa Birliği’nden (AB) bağımsız hızlı askeri müdahaleyi kolaylaştıracak bir kuvvet olan ‘Avrupa Müdahale İnisiyatifi’ne İsveç ve Norveç de katıldı. Üye ülke sayısı 12’ye çıktı.

HOLLANDA’nın Hilversum kentinde, AB’den 9 ülkenin savunma bakanı, 2 ülkenin devlet müsteşarı ve bir ülkeden amiralin katılımıyla, Avrupa stratejik savunma kültürünü güçlendirmek ve Avrupa’daki çeşitli silahlı kuvvetler arasında daha fazla iş birliği ve birlikte çalışabilirliği teşvik etmek için toplantı düzenlendi. AB’den bağımsız hareket ederek hızlı askeri müdahaleyi kolaylaştıracak bir kuvvet olan ‘Avrupa Müdahale İnisiyatifi’ne yeni katılan İsveç ve Norveç’in üyeliği için imza töreninin yapıldığı toplantı, daha sonra basına kapalı devam etti.

İsveç ve Norveç de katıldı: AB’den bağımsız ordu büyüyor
ÜLKE SAYISI 12’YE ÇIKTI
Toplantıya Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld’in yanı sıra Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen, Estonya Savunma Bakanı Juri Luik, Portekiz Savunma Bakanı Joao Gomes Cravinho, Belçika Savunma Bakanı Didier Reynders, Norveç Savunma Bakanı Frank Bakke-Jensen, Danimarka Savunma Bakanı Trine Bramsen, İsveç Savunma Bakanı Defensie Peter Hultqvist, İngiltere Savunma Bakanlığı Devlet Müsteşarı Anne-Marie Trevelyan, Almanya Savunma Bakanlığı Devlet Müsteşarı Peter Tauber ve İspanya Amirali Juan Martinez Nunez katıldı.
Fransa’nın öncülüğüyle ortaya çıkan inisiyatife katılan ülkeler arasında Almanya, Belçika, İngiltere, Danimarka, Hollanda, Estonya, İspanya, Portekiz, Finlandiya, Norveç ve İsveç bulunuyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle