GeriAvrupa İlk devlet sperm bankası Sonbahar’da açılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlk devlet sperm bankası Sonbahar’da açılıyor

İlk devlet sperm bankası Sonbahar’da açılıyor
refid:26934949 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

İngiltere Sağlık Sistemi NHS sonbaharda ülkenin ilk devlet sperm bankasını Birmingham kentindeki Kadın Hastanesi’nin içinde açacaklarını duyurdu.

Tek başına çocuk sahibi olmak isteyen bekar kadınlara, lezbiyen çiftlere ve çocuk sahibi olmakta zorlanan heteroseksüel çiftlere hizmet verecek olan sperm bankasından yararlanabilmek için sadece 300 sterlin ödemenin yeterli olacağı belirtildi.

NHS yetkilileri National Gamete Donation Trust (NGDT) tarafından işletilecek olan sperm bankasına İngiliz hükümetinin 77 bin sterlin ödenek ayırdığını ve gelecek üç yıl içinde bin kişinin bu bankaya sperm bağışında bulunacağını umduklarını açıkladı.

Yetkililer devlet sperm bankasına bağışta bulunanların kimliklerinin gizli tutulacağını; sperm bankasını kullanarak çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin seçimlerini donörlerin ırklarına, boylarına, kilolarına, mesleklerine, hobilerine ve eğitim düzeylerine bakarak yapmak zorunda kalacağını da belirtti.

BABASIZ ÇOCUKLAR ARTACAK!

Devletin sperm bankası açma kararına ilk tepki İngiltere Kilisesi’nden geldi. Kilisenin önde gelen isimlerinden Rochester eski piskoposu Michael Nazir-Ali sperm bağışından yararlananların çoğunun bekar kadınlar ya da lezbiyen çiftler olduğuna dikkat çekti ve “Bu girişim babasız aileler yaratacak. Dünya’ya babasını bilmeyen binlerce çocuk getirmek için plan yapmamalıyız” dedi.

Mail on Sunday Gazetesi'ne konuşan Nazir-Ali “Bu sadece çocuklar için değil, bu işlem sonucunda kendilerini değersiz hissedecek erkekler ve tüm toplum için oldukça zararlı bir girişim” dedi.

NGDT yöneticisi Laura Witgens ise Times Gazetesi'ne konuyla ilgili yaptığı açıklamada isteyen tüm kadınların çocuk sahibi olma hakkını savundu ve “Son yıllarda lezbiyen çiftler ve bekar kadınların sperm bankalarına gösterdiği talep çok arttı. Zaten artık bir erkekle tanışmadım, ama çocuk sahibi olmaya hazırım demek sosyal olarak kabul edilebilir birşey” dedi.

Şu anda İngiltere’de bir çok özel sperm bankası hizmet veriyor olsa da bağışçıların sayısındaki yetersizlik ve yüksek ücretler bu yöntemle hamile kalmak isteyen İngiliz kadınların diğer ülkelerdeki sperm bankalarına başvurmalarına neden oluyor.

İngiltere’deki özel sperm bankalarında bekleme süresinin iki yılı bulabildiğini belirten NHS yetkilileri devlet sperm bankasının açılışı ile bu problemin de çözüleceğine inandıklarını söylüyor.

False