GeriAvrupa İlgiyi görünce devam kararı aldılar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İlgiyi görünce devam kararı aldılar

İlgiyi görünce devam kararı aldılar

Hamburg’da ilk kez düzenlenen ‘Türkiye Almanya Tiyatro Köprüsü Festivali’nde 19 tiyatro, pandomim ve müzik gösterisi sunuldu. Festivali düzenleyen Mut Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mahmut Canbay, “Festivali her yıl düzenleyeceğiz“ dedi.

ALMANYA’nın Hamburg kentindeki Mut Tiyatrosu tarafından düzenlenen ve mayıs ayı bozunca süren ‘Türkiye Almanya Tiyatro Köprüsü Festivali’, Turan & Apo ve Argos Grubu’nun konseri ve tiyatro konulu bir panelle son buldu. Türkiye ve Almanya’dan toplam 19 tiyatro, pandomim ve müzik grubu sahne aldı.

Festivalin son sanat etkinliği kanun üstadı Turan Vurgun ve müzik hocası Prof. Apo Gülbeyaz’ın kurduğu Turan & Vurgun ve Argos Grubu isimli müzik grubu oldu. Salonu tamamen dolduran izleyicilere Türkçe ve Kürtçe parçalardan oluşan özgün Doğu Akdeniz müziği konseri veren grup dakikalarca alkışlandı.

İlgiyi görünce devam kararı aldılar

TÜRKÇE ÜST YAZILI OYUN
Festival kapanış etkinliği büyük ve küçük sahnelerin ortak çalışmasını ve sahnelerin çok kültürlü toplum gerçeğini ele alan panel oldu. Hamburg Eyalet Meclisi Kültür Komisyonu Başkanı Gaby Dobusch’un yönettiği panele konuşmacı olarak Thalia Tiyatrosu şef dramaturgu Julia Lochte, Schauspielhaus Tiyatrosu şef dramaturgu Christian Tschirner, Lichthof Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Matthias Schulze-Kraft, Sprechwerk Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Konstanze Ullmer katıldı. Julia Lochte, izleyiciler arasında bulunan ve kültür alanında aktif olan Hamburg Eyalet Meclisi Milletvekili Güngör Yılmaz’a işaret ederek‚ ‘‘Güngör Yılmaz’ın önerisi üzerine başlattığımız Türkçe üst yazılı oyun ile tiyatromuza yeni bir kitleyi çektik ve bu yönde çalışmalarımızı sürdüreceğiz“ dedi.

İlgiyi görünce devam kararı aldılar

Panelde en çok dile getirilen sorun amatör tiyatro gruplarının prova ve oyun salonu bulamama konusu oldu.
Festivalin genel bir değerlendirmesini yapan Mut Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mahmut Canbay, “İlk festivalimizin beklediğimizden de büyük ilgi gördü. Türkiye’den ve Almanya’dan çok kaliteli ve güzel oyunlar sahnelendi. Çok memnunuz. Bu bir ilkti. Festivali artık her yıl düzenleyerek geleneksel hale getireceğiz” dedi.

İlgiyi görünce devam kararı aldılar

False