GeriAvrupa İki camiye İslamofobik mektup, bir camiye saldırı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İki camiye İslamofobik mektup, bir camiye saldırı

İki camiye İslamofobik mektup, bir camiye saldırı

Almanya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Berlin ve Baden Württemberg eyaletindeki Spaichingen kasabasındaki camilere İslamofobik içerikli mektup gönderildi.

DİTİB Berlin Şehitlik Camisi ve Spaichingen Fatih Camisi’ne posta yoluyla gönderilen mektuplarda İslam dinine ve Müslümanlara yönelik hakaret içerikli ifadeler yer aldı. Berlin DİTİB Şehitlik Camisi Dernek Başkanı Yakup Ayar, bu yıl içinde camilerine benzer içerikli 6 mektup gönderildiğini ve hiçbirinde fail ya da faillerin bulunamadığını söyledi. Bugün gelen mektubu da polisin yanı sıra yerel yetkililere bildirdiklerini ifade eden Ayar, cami derneği olarak insanlara yönelik yararlı çalışmalar yaptıklarını belirtip, mektubun içeriğinden dolayı büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.

İki camiye İslamofobik mektup, bir camiye saldırı


DİTİB Spaichingen Fatih Camisi Başkanı Zekeriya Şahin ise gün içinde posta kutusunda buldukları mektubu görünce derhal polise intikal ettirdiklerini dile getirerek, fail ya da faillerin bir an önce yakalanıp adalete teslim edilmesini istedi.

İki camiye İslamofobik mektup, bir camiye saldırı

‘İNŞALLAH SON OLUR’
Berlin’deki DİTİB bağlı Mescid-i Aksa Camisi’ne ise kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıda bulunuldu. Wedding semtindeki Mescid-i Aksa Camisi’nin dış cephesine ve yanında bulunan çay ocağının camına yazılar yazıldı. Cami derneği Başkanı Şinasi Yaşar, din görevlisinin sabah namazı için geldiğinde caminin hemen yanında bulunan çay ocağının camlarındaki yazıları fark ettiğini söyledi. Olaya ilişkin tutanak tutması için polisin gelmesini beklediklerini belirten Yaşar, burada din, dil ve ırk gözetmeksizin yaşamaya çalıştıklarını ifade etti. Yaşar, bu saldırıyı kimin yaptığını bilmediklerini belirterek, “Belki görenler vardır. Bu, camimize ikinci saldırı. İnşallah son olur” şeklinde konuştu. Saldırıyı kınadıklarını vurgulayan Yaşar, bu yazıların silinebileceğini ancak kimsenin kendilerini yıldıramayacağını kaydetti. 

İki camiye İslamofobik mektup, bir camiye saldırı

False