Hürriyet’te kültür zirvesi

Güncelleme Tarihi:

Hürriyet’te kültür zirvesi
Oluşturulma Tarihi: Kasım 10, 2022 12:37

Gazetemiz Hürriyet’in Avrupa’daki tesisleri, hem yarım yüzyıldır bize ikinci vatan olan Hessen eyaletini, hem anavatanımız Türkiye’yi, hem de Türkiye sanat ve kültürünü temsil eden üç misafirin ziyareti vesilesiyle zengin içerikli bir ‘Mini Kültür Zirvesi’ne ev sahipliği yapma şansı buldu.

Haberin Devamı

HESSEN Eyaleti Bilim, Eğitim ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Ayşe Asar, Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer ve asıl alanı müzik olan, ancak sinemadan tiyatroya sanatın birçok alanında sürekli ürünler veren Besteci Hasan Yükselir’in yer aldığı buluşmada Almanya’nın, özellikle de Hessen eyaletinin sanatsal ve kültürel gündemi masaya yatırıldı.

Hürriyet’te kültür zirvesi

Asar, Tunçer ve Yükselir, Demirören Medya International Genel Müdürü Ahmet Karakaşlı tarafından ağırlandı. Görüşmelerde başta Offenbach’ta gerçekleştirilen MainWeltMusik Festivali’yle, Frankfurt’ta gerçekleştirilen Türk Film Festivali ve Türk Tiyatro Festivali olmak üzere, gazetemiz Hürriyet’in de medya sponsoru olarak destek verdiği ve artık gelenekselleşmiş olan kültürel projeler de değerlendirildi. Yükselir’in sanat yönetmenliğini yaptığı ve Frankfurt yakınlarındaki Offenbach kentinde bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen festivali bizzat ziyaret eden müzikseverler arasında Müsteşar Asar ve Başkonsolos Tunçer de yer alıyordu.

Haberin Devamı

Hürriyet’te kültür zirvesi
Demirören Medya International Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahim Kurtiş, Berna Ehrhardt, Demirören Medya International Genel Müdürü Ahmet Karakaşlı, Besteci Hasan Yükselir, Müsteşar Ayşe Asar, Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer (soldan sağa).

Hürriyet’te kültür zirvesi

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINA HAZIRLIK
Toplantıda ayrıca önümüzdeki dönemde gerçekleştirilebilecek kültürel organizasyonlar da ele alındı. Müsteşar Asar, bakanlığın Almanya’daki çok kültürlüğü yansıtacak ve zenginleştirecek etkinlikleri, tüm bilimsel çalışmaları desteklemeye devam edeceğini belirtti. Hessen Kültür Vakfı ve Frankfurt RheinMain Kültür Fonları GmbH gibi kurumların bu amaçla kurulduğunu belirten Asar, kültür, sanat, bilim ve yüksek öğrenim alt yapısının, çok kültürlü modern toplumun ihtiyaçlarına uygun hale gelebilmesi için, küçük adımların yanı sıra sistemi ileriye taşıyacak yeniliklerin de gerekli olduğuna işaret etti. Başkonsolos Tunçer ise önümüzdeki yıl Cumhuriyetimizin 100. yılının kutlanacağını anımsatarak, Frankfurt ve çevresinde bu kapsamda tüm yıl boyunca kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenleneceğini, bunların hazırlıklarının şimdiden başladığını bildirdi. Sanatçı Hasan Yükselir de ‘Yel’ albümü ile başlayan dörtlemesinin ikinci albümü olan ‘Toprak’ın içinde bulunduğumuz kasım ayında Türkiye’de sanatseverlerle buluşacağını müjdeledi. Müsteşar Asar, Başkonsolos Tunçer ve sanatçı Yükselir daha sonra Hürriyet gazetesinin Türkiye’den göçün 60’ıncı yılı vesilesiyle hazırladığı ve tamamı ‘sürekli sergi’ olarak gazete binasının duvarlarını kaplayan ‘Hürriyet Tanıklığında Göçün 60 Yılı’ sergisini gezerek incelediler.

Haberin Devamı

Hürriyet’te kültür zirvesi

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!