GeriAvrupa Hollanda, binlerce aileyi ‘sahtekâr’ yerine koymuş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollanda, binlerce aileyi ‘sahtekâr’ yerine koymuş

Hollanda, binlerce aileyi ‘sahtekâr’ yerine koymuş

Hollanda Parlamentosu tarafından kurulan araştırma komisyonu, çocuk bakım yardımı alan binlerce ailenin, devlet görevlileri tarafından yanlışlıkla ‘sahtekâr’ diye yaftalandığını, ödeneklerin kesildiğini ve bu aileler hakkında işlem yapıldığını ortaya çıkardı.

KOMİSYONUN hazırladığı ‘Benzeri görülmemiş adaletsizlik’ başlığı verilen raporda, vergi dairesinin gelir incelemesi sisteminde hukuka aykırılık yaptığı kaydedildi. Raporda ‘kötü niyetli olmayan idari hatalar’ neticesinde birçok aile hakkında ‘sahtekârlık’ soruşturması açıldığına işaret edildi.
Ailelere yardımları ödeyen vergi dairesi, hatalı veya eksik beyan, belge yetersizliği, usulsüzlük ve evrakta sahtecilik gibi gerekçelerle ailelere ödeneğin kesilmesine ve yapılan yardımların geri alınmasına karar vermişti. Bakım yardımına hak kazananların etnik kökenlerine bakılarak ayrımcılığa maruz kaldıklarını savunan yüzlerce aile, ödeneklerin kesilmesi üzerine mahkemeye gitmişti. Vergi incelemelerinde etnik köken ve çifte vatandaşlık gibi unsurlara bakılarak ayrımcılık yapıldığının ortaya çıkmasıyla Vergi Bakanı Menno Snel istifa etmişti. Hollanda hükümeti, ayrımcılığa uğrayan ve bakım yardımının kesilmesi sebebiyle mağdur olan tüm ailelere tazminat ödemişti.

False