Heiko Maas, Mali’de mahsur kaldı

Heiko Maas, Mali’de mahsur kaldı

Almanya’da hükümet üyeleriyle birlikte Başbakan Merkel ve Cumhurbaşkanı Steinmeier’in dış gezilerinde kullandığı Savunma Bakanlığının envanterinde bulunan uçaklardan biri daha arıza yaptı. Dışişleri Bakanı Maas, Mali’de fazladan bir gece daha kaldı.

 

Haberin Devamı

BM Barış Gücü’nde görevli Alman askerlerini ziyaret etmek için Mali’ye giden Federal Dışişleri Bakanı Heiko Maas, A319 tipi uçağın hidroliğinde çıkan arıza nedeniyle bir gece daha başkent Bomoko’da geçirmek zorunda kaldı. Perşembe akşamı Berlin’e dönme hazırlığı yapan Maas ve beraberindeki heyet için başka bir uçak ayarlandı.
Savunma Bakanlığının envanterinde bulunan A340 da sık sık arızalanan uçaklardan biri. Geçen yıl kasım ayında Arjantin’deki G20 zirvesine Başbakan Angela Merkel’i götürmek için Berlin’den kalkan A340 tipi uçak, Hollanda hava sahasındayken arıza yapmıştı. Pilot, uçağı Kölln/Bonn Havaalanına indirmişti. Merkel, aynı gece başka bir uçak bulanamadığı için Köln’de gecelemiş, ertesi gün tarifeli yolcu uçağıyla gecikmeli olarak zirveye katılmıştı.

YENİ UÇAK ALINACAK
Ocak ayında iki uçak arızası yaşandı. Federal Kalkınma Bakanı Gerd Müller Zambiya’ya yaptığı resmi ziyaret sırasında, 30 Ocak’ta Alman Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier bozulan uçakların mağduru olmuştu. Etiyopya ziyareti sonrası Berlin’e dönüş hazırlığı yaparken uçağın arızalandığı bilgisini alan Steinmeier’in, 2014’te Dışişleri Bakanı olarak gittiği bu ülkede yine A340 tipi uçak arızalanmıştı.
Hükümet, cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanların uzun mesafeli uçuşlarda kullandığı iki uçağın arıza yapması nedeniyle Federal Savunma Bakanlığı bütçesinden bu yıl içinde uzun mesafe uçabilen en az bir uçağın alınması gündeme geldi. Donanımıyla birlikte 200 ile 300 milyon Euro arasında maliyeti olan A350 veya A330 tipi uçak alınması planlanıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: