Hamburg Limanı’nın Çin ortaklığına onay sinyali

Güncelleme Tarihi:

Hamburg Limanı’nın Çin ortaklığına onay sinyali
Oluşturulma Tarihi: Ekim 25, 2022 11:54

Hamburg Limanı’nda bir konteyner terminale Çin devlet şirketi Cosco’nun yüzde 24.9 ortak olmasına onay sinyali geldi. Almanya’da muhalefetin yanı sıra hükümet ortağı Yeşiller ve FDP de Çin şirketin ortaklığına karşı çıkmayı sürdürdü.

Haberin Devamı

ALMANYA Başbakanı Olaf Scholz’un Hamburg Limanı’ndaki konteyner terminallerinden birine Çin devlet şirketi Cosco’nun ortak olmasına destek vermesi üzerine ilgili bakanlıkların da onay vermeye hazır oldukları ileri sürüldü. Yeşillerli Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck başta olmak üzere ilgili 6 bakanlık Almanya’nın önemli bir ticaret partneri olmasına rağmen bu alanda Çin şirketiyle iş birliği yapılmasına karşı çıktığı halde, günlük gazetelerden Süddeutsche Zeitung aynı bakanlıkların Cosco şirketinin yüzde 35 yerine yüzde 24.9’la ortak olması konusunda uzlaşmaya vardığına yer verdi. Gazetenin haberinde, yüzde 25’in altında bir ortaklıkla hassas bilgilere ulaşılmasının ve söz sahibi olunmasının mümkün olmayacağı ileri sürüldü. Aynı zamanda bu olası ortaklığın Başbakan Scholz’un gelecek hafta başında Pekin’e yapacağı resmi ziyaretten önce açıklık kazanmasının beklendiği belirtildi.

Haberin Devamı

ORTAKLAR DA TEPKİLİ
Başta ana muhalefet CDU/CSU olmak üzere çeşitli çevreler hassas alanlarda otoriter ülkelere ait şirketlerin ortak olmalarına imkân kılınmasına tepki gösterirken, Almanya’da SPD’nin hükümet ortakları Yeşiller ile FDP de Çin devlet şirketinin ortaklığına karşı çıktı. Yeşiller Eş Başkanı Omid Nouripour, Rusya ile yaşanan sıkıntılara dikkati çekerek, “Böyle bir ortaklığın yasaklanmasından daha doğal bir şey olamaz. Bu denli kritik bir altyapıya ortaklığı böyle bir ülkenin kirpiğini bile oynatmadan siyasi koz olarak kullanacağını nihayet anlamak lazım” dedi. Hükümet ortağı FDP Genel Sekreteri Bijan Djir-Sarai de Çin’in yıllardır ilk planda kendi çıkarlarını savunduğunu hatırlatırken, Hamburg Limanı’nda Çin devlet şirketine ortaklık verilmesinin çok büyük bir hata olacağını söyledi. Öte yandan bazı Avrupa Birliği (AB) ülkeleri de Çin Cosco şirketinin ortaklığına tepki gösterdi. Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, “Kritik altyapıları otoriter rejimlere satmamalıyız” dedi. Estonya Başbakanı Kaja Kallas’ın da geçen cuma günkü AB Zirvesi’nde, “Büyük güçlerle konuşurken birliktelik sergilersek daha güçlü oluruz” diyerek, Almanya’nın bu yöndeki planlarına tepki gösterdiği belirtildi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!