GeriAvrupa ATİB’den o karara tepki: ‘Bu yakıştırmaları kabul etmiyoruz’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ATİB’den o karara tepki: ‘Bu yakıştırmaları kabul etmiyoruz’

ATİB’den o karara tepki: ‘Bu yakıştırmaları kabul etmiyoruz’
Abone Olgoogle-news

Fransa’nın 4 Kasım’da ülkücü derneklerin faaliyetlerini durdurma kararının ardından, Almanya da da benzer bir karar alındı. Hükümeti oluşturan CDU, CSU, SPD, FDP ve DİE GRÜNE partileri, ülkücü dernekler için verilen 6 maddelik önergeyi Federal Meclis’te görüşerek karara bağladı. Karar doğrultusunda ülkücü topluluklar ve ATİB’in faaliyetleri hükümet tarafından takip edilecek.

KABUL edilen önergeyle federal hükümete ülkücü hareketin Avrupa’da etkisinin bastırılması için önlemler alınması, faaliyetlerinin Almanya’da yakından takip edilmesi, derneklerinin yasaklanmasının incelenmesi, kamuoyunun ve kurumların ülkücü hareketin hedefleri hakkında bilgilendirilmesi, internet üzerinden propagandaya karşı çıkılması için tüm yasal imkânların kullanılması çağrısında bulunuluyor. Almanya’da dernekleri kapatma yetkisi kendisinde olan İçişleri Bakanlığı’nın, bu konuda nasıl bir tutum sergileyeceği konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

ATİB’den o karara tepki: ‘Bu yakıştırmaları kabul etmiyoruz’
 ‘HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ’
Türk Ülkücü Federasyonu’nun konuya ilişkin bölge başkanları ile yapacağı istişarenin ardından basın açıklaması yapacağı ifade edildi. Avrupa Türk İslam Birliği Genel Başkanı Durmuş Yıldırım, Demirören Haber Ajansına (DHA) yaptığı açıklamada, şunları söyledi: “Karara üzüntü duyduk. Bizler kesinlikle bu aşırı sağcı nasyonalist yakıştırmaları kabul etmiyoruz. Bunların tamamı ithamdan ibaret, biz böyle bir kuruluş değiliz. ATİB, Almanya dernek yasaları çerçevesinde kurulmuş bir teşkilat ve şu ana kadar hiçbir şiddete bulaşmamış, tamamen dini ve kültürel hizmet veren toplum yararına hizmet eden bir kuruluştur. Defaten böyle bir kurum olduğumuzu daha önce de ifade ettik. Önümüzdeki günlerde daha kapsamlı açıklama yapacağız. Almanya yasalarının imkân verdiği ölçüde hukuki haklarımızın takipçisi olacağız.”
ATİB’den o karara tepki: ‘Bu yakıştırmaları kabul etmiyoruz’

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle