Ekonomik destek paketi onaylandı

Ekonomik destek paketi onaylandı

Almanya’da federal hükümetin artan enerji fiyatlarına karşı tüketiciyi rahatlatmak amacıyla hazırladığı ekonomik destek paketi, Federal Meclis’ten sonra Eyaletler Meclisi’nden de onay alarak yürürlüğe girdi. Buna göre, 31 Ağustos’a kadar akaryakıt fiyatlarında vergi indirimi ve toplu taşımada biletler 9 euro olacak.

Haberin Devamı

EKONOMİK destek paketi kapsamında benzin ve mazotta indirimle ilgili yasa dün aksam Federal Meclis’ten onay almıştı. Buna göre benzinde litre başına vergi 30 cent, mazotta ise 14 cent düşürüldü. KDV’deki indirimle birlikte benzin fiyatının litre başına 35 cent, mazotun ise yaklaşık 17 cent düşmesi bekleniyor. Yasa kapsamında vergi indirimi desteği 1 Haziran’da başlayıp 31 Ağustos’a kadar devam edecek. Akaryakıt desteğinin devlete maliyetinin 3.015 milyar euro civarında olması bekleniyor. Akaryakıt şirketlerinin vergi indirimini benzin istasyonlarında tüketiciye doğrudan yansıtması gerekecek. Vergi indirimine rağmen pahalı akaryakıt satan şirketlere yaptırımlar uygulanacak. İktidarın hazırladığı yasaya muhalefet partileri Federal Meclis’te yapılan oylamada çekimser kalarak destek vermedi.

Ekonomik destek paketi onaylandı
BERLİN EK SEFER KOYACAK
Öte yandan dün Meclis’te yapılan oylamada toplu taşımada 9 euroluk bilet uygulamasıyla ilgili yasal düzenleme de karara bağlandı. 1 Haziran’dan başlayıp 31 Ağustos’a kadar geçerli olacak yasa kapsamında, tüm toplu taşıma biletleri ülke çapında geçerli olmak şartıyla aylık 9 euroya satılacak. Buna göre, örneğin Berlin’de alınan 9 euroluk biletle diğer eyaletlerde de seyahat edilebilecek. Yasal düzenleme konusunda birçok eyaletin toplu taşıma şirketleri ve Alman Demiryolları hazırlıklarını tamamladı. Birçok eyalette bilet satışları 21 Mayıs’tan itibaren otomatlardan satılmaya başlanacak. Berlin’de ise ilk dönemde toplu taşımaya büyük rağbet olacağı için Berlin toplu taşıma şirketi BVG, 1 Haziran’dan itibaren ek seferler koyacak.
Ekonomik destek paketi onaylandı